Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

Test

scrollto

scroll_arrow

h, naglowek

tekt nagłówka

clause, paragraf

1

p, akapit

tekst akapitu

ol, numerowanie

  1. tekst punktu 1
  2. tekst punktu 2
    1. p33

ul, lista

  • tekst punktu 1
  • tekst punktu 2

lis

  • tekst punktu 1
  • tekst punktu 2

post

aktualnosci

Na uczestników czekają:

  • wyprawy literackie: tajemnice ukryte na kartach książek,
  • wyprawy kreatywne: stworzymy własne mapy skarbów i  skarby, które każdy chciałby mieć,
  • wyprawy integracyjne: gry, zabawy, tańce,

ale przede wszystkim mnóstwo radości i zabawy!

Letnia Akademia Przygody to nie tylko świetna zabawa, ale też okazja do:

  • rozbudzenia wyobraźni i kreatywności,
  • poszerzenia wiedzy o świecie,
  • nawiązania nowych znajomości,
  • spędzenia wolnego czasu w aktywny i ciekawy sposób.

Akademia zaprasza dzieci w wieku od 7 do 12 lat, które lubią czytać, odkrywać nowe rzeczy i bawić się w gronie rówieśników. Zajęcia odbędą się w dniach 5-9 sierpnia 2024 r., w godz. 10.00 – 13.00 i są bezpłatne.

Obowiązują zapisy – rezerwacja miejsca pod linkiem https://tiny.pl/dl8hh

UWAGA! W ciągu 3 dni należy dostarczyć do biblioteki wypełnione i podpisane zgody, które są do pobrania w „Regulaminie zajęć” pod adresem https://tiny.pl/dl8md .

Liczba miejsc ograniczona!

Nie czekaj! Zapisz się już dziś i wyrusz z nami w niezapomnianą podróż!

Regulamin zajęć wakacyjnych Letnia Akademia Przygody 2024

Regulamin rodzinnego integracyjnego rajdu rowerowego ,,Rowerem po wakacyjną przygodę"

Ci młodzi ludzie nie znają rzeczywistości, w której Polska nie należała do Unii Europejskiej. Urodzili i wychowują się będąc nie tylko Polakami, ale i obywatelami UE. Podczas zajęć poruszaliśmy ważne tematy, które dostarczyły wiedzy w następujących obszarach:

  1. Jak działa Komisja Europejska?
  2. Wybory do Parlamentu Europejskiego
  3. Co dla każdego z nas, ale i naszego regionu robi Unia?
  4. Oferta wolontariatu europejskiego i Europejski Korpus Solidarności
  5. Discover EU czyli przygoda dla 18latków!

Podczas lekcji młodzież korzystała z rzetelnych źródeł informacji, które znajdują się w Internecie. Aktywnie zaangażowała w zadania, które zostały przed nimi postawione: nie tylko wyszukała potrzebne informacje, ale także w ciekawy sposób zaprezentowałam wyniki pracy na forum klasowym.

Uczniowie poznali zasoby Kącika Europejskiego, który powstał w bibliotece i wyposażony jest w  aktualną i wartościową literaturę, gry i komiksy na tematy europejskie.

--------------------------------------------------

Lekcje zostały zorganizowane w ramach projektu „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”. Projekt Komisja Europejska w Polsce realizowany przez Fundacja Civis Polonus we współpracy z twardogórską biblioteką.

22 maja w twardogórskiej bibliotece odbyło się spotkanie „Po stronie kobiety- działania Unii Europejskiej wspierające sytuację kobiet”. Gościnią spotkania była dr Paula Wiśniewska - ekspertka sieci Team Europe Direct, która merytorycznie wsparła nas w dyskusji o sytuacji kobiet w Polsce. Ekspertka w swojej prezentacji przedstawiła konkretne działania Unii Europejskiej wspierające dążenie kobiet do równości. W drugiej części spotkania dyskutowaliśmy na tematy poruszone w wystąpieniu. Mówiliśmy o:

- przemocy, której doznają kobiety,

- położeniu zawodowym kobiet będących matkami,

- różnicach w wysokości zarobków pomiędzy kobietami a mężczyznami,

- parytetach wyborczych i dostępie kobiet do władzy,

- szansach rozwojowych w zmieniającym się świecie,

- dyskryminacji zawodowej ze względu na płeć i feminizacji określonych grup zawodowych,

- o tym, jak pandemia Covid-19 wpłynęła na położenie kobiet,

- potrzebie edukacji w temacie równości kobiet i mężczyzn.

Spotkanie było dla wszystkich Uczestniczek emocjonujące i pomimo czasu trwania (2 godziny‼) temat nie został wyczerpany.

Dziękujemy Wszystkim osobom obecnym na spotkaniu za udział i aktywne zaangażowanie.

---------------------------------------

Spotkanie organizowane w ramach projektu „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”. Projekt Komisja Europejska w Polsce realizowany przez Fundacja Civis Polonus  we współpracy z twardogórską biblioteką.

Regulamin konkursu ,,Z pałacowego okna"

W spotkaniu uczestniczyła dr Paula Wiśniewska -  ekspertka sieci Team Europe Direct, która zebrała dane na temat tego jak Unia europejska wsparła rozwój naszej gminy. Przypominaliśmy takie fakty jak :

- przebudowa miejskiego targowiska przy ulicy Wrocławskiej

- budowa hali sportowo – widowiskowej, wtedy jeszcze przy Szkole Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 1 w Twardogórze

- rewitalizacja terenów zielonych  i powstanie ścieżek rekreacyjnych wzdłuż Skorynii.

To tylko trzy z działań, jakie wsparła finansowo Unia Europejska w Gminie Twardogóra, faktycznie było ich dużo więcej. M.in. w bibliotece realizowany był  projekt "E - senior".Jego celem było podniesienie kompetencji cyfrowych seniorów, a finansowany był ze środków unijnych. W dyskusji podjęte zostały tematy związane z możliwościami zatrudnienia Polaków na terenach Unii Europejskiej, rolnictwem i zielonym ładem, nauką i praktykami poza granicami Polski. Dziękujemy Uczestnikom spotkania za włączenie się w debatę na tematy europejskie i aktywny udział w spotkaniu. .

Informacji nt. dofinansowań i działań unijnych w gminie Twardogóra (ale nie tylko) można szukać  pod następującymi adresami www:

https://www.twardogora.pl/strona-70-fundusze_zewnetrzne.html

http://pl.twardogora.pl/index.php/funduszeeuropejskie

https://what-europe-does-for-me.europarl.europa.eu/pl

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”, w którym twardogórska biblioteka bierze udział. Jest to projekt Komisja Europejska w Polsce realizowany przez Fundacja Civis Polonus.

1 maja 2004 roku Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie UE. Przez 20 lat nasz kraj rozwijał i zmieniał się- również dzięki członkostwu w UE.  W naszej bibliotece powstał Kącik Europejski, w którym możecie znaleźć aktualną i wartościową literaturę na tematy europejskie. Zachęcamy Was do korzystania z tych materiałów. Ale ponieważ trwa długi weekend majowy mamy też dla Was „wirtualny kącik” – a w nim linki do zasobów dostępnych online – darmowych i sprawdzonych: https://tiny.pl/dw6x9 . Korzystajcie i czerpcie zawsze wiedzę z wiarygodnych źródeł informacji. Jest to gwarancją rzetelnej wiedzy w świecie pełnym sprzecznych informacji.

------------------------------------------------------

Kącik europejski został utworzony w ramach projektu „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”. Projekt Komisja Europejska w Polsce realizowany przez Fundacja Civis Polonus we współpracy z twardogórską biblioteką.

Pierwszym punktem naszej wyprawy były warsztaty komiksu w Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu poprowadzone przez Joannę Grzelczyk. Warsztaty pozwoliły spojrzeć uczestnikom na komiks z zupełnie innej perspektywy – dostrzegli bogactwo sztuki, wyrazu, symboliki. Niewątpliwe Prowadząca rozbudziła w odbiorcach zainteresowanie tym rodzajem literatury. Dopełnieniem przeżyć był sens w kinie Nowe Horyzonty pt. „Opadające liście”. To niebanalny film, celebrujący małe chwile, drobne gesty, a przy tym wypełniony pięknym humorem, ale i nawiązujący do aktualnych problemów społeczno-politycznych. Wśród kulturalnych przeżyć była też „chwila” na integrację i wspólny czas.  Wróciliśmy zmęczeni, ale we wspaniałych humorach.

 

W bezpiecznej przestrzeni, wypełnionej wzajemnym szacunkiem, chcemy podjąć trudny temat sytuacji kobiet w Polsce.

Podczas spotkania będziemy gościć dr Paulę Wiśniewską, ekspertkę sieci Team Europe Direct, która pomoże nam odpowiedzieć na pytania:

  • Czy kobiety w Polsce, w Europie, na świecie są traktowane na równi z mężczyznami?
  • Jak zmiany klimatu wpływają na sytuację kobiet?
  • Czy kobiety mają równy dostęp do władzy?
  • Co Unia Europejska robi, aby wesprzeć kobiety w ich dążeniu do równości?

Ponadto, pokażemy Państwu skąd czerpać aktualne i wiarygodne informacje nt. polityki europejskiej oraz jakie materiały i publikacje można znaleźć w naszym kąciku europejskim.

Spotkanie organizowane w ramach projektu „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”. Projekt Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce realizowany przez Fundację Civis Polonus we współpracy z twardogórską biblioteką.

Gościem spotkania był dr Filip Tereszkiewicz – ekspert Team Europe Direct, który przedstawił uczniom system funkcjonowania Unii Europejskiej i jej organy. Uczestnicy wydarzenia otrzymali merytoryczną wiedzę na temat Rady  Europy i Parlamentu Europejskiego: jego kompetencji, roli, sposobów funkcjonowania.  Poruszaliśmy też temat nadchodzących wyborów do Europarlamentu i świadomego udziału w nich. Dyskutowaliśmy o sposobach podejmowania decyzji w UE oraz możliwości wpływu zwykłych ludzi na te decyzje  Osoby szczególnie zainteresowane tematem otrzymały odpowiedzi na zadane pytania, w innych rozbudziliśmy zaciekawienie tematami europejskimi  Na zakończenie uczniowie rozwiązali quiz wiedzy o Unii Europejskiej, a 5-ciu najlepszych uczestników otrzymało drobne upominki od twardogórskiej biblioteki. Dziękujemy za serdeczne przyjęcie w szkole - Dyrekcji, Nauczycielom i społeczności Uczniów.


Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”, w którym twardogórska biblioteka bierze udział. Jest to projekt Komisja Europejska w Polsce realizowany przez Fundacja Civis Polonus.

modal

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up