Notice: Trying to get property 'geoplugin_countryCode' of non-object in /home/admintw/biblioteka/wp-content/plugins/page-visit-counter/public/class-page-visit-counter-public.php on line 227
Biblioteka Publiczna w Twardogórze - Test

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

Test

scrollto

scroll_arrow

h, naglowek

tekt nagłówka

clause, paragraf

1

p, akapit

tekst akapitu

ol, numerowanie

  1. tekst punktu 1
  2. tekst punktu 2
    1. p33

ul, lista

  • tekst punktu 1
  • tekst punktu 2

lis

  • tekst punktu 1
  • tekst punktu 2

post

aktualnosci

Na uczestników czekają:

  • wyprawy literackie: tajemnice ukryte na kartach książek,
  • wyprawy kreatywne: stworzymy własne mapy skarbów i  skarby, które każdy chciałby mieć,
  • wyprawy integracyjne: gry, zabawy, tańce,

ale przede wszystkim mnóstwo radości i zabawy!

Letnia Akademia Przygody to nie tylko świetna zabawa, ale też okazja do:

  • rozbudzenia wyobraźni i kreatywności,
  • poszerzenia wiedzy o świecie,
  • nawiązania nowych znajomości,
  • spędzenia wolnego czasu w aktywny i ciekawy sposób.

Akademia zaprasza dzieci w wieku od 7 do 12 lat, które lubią czytać, odkrywać nowe rzeczy i bawić się w gronie rówieśników. Zajęcia odbędą się w dniach 5-9 sierpnia 2024 r., w godz. 10.00 – 13.00 i są bezpłatne.

Obowiązują zapisy – rezerwacja miejsca pod linkiem https://tiny.pl/dl8hh

UWAGA! W ciągu 3 dni należy dostarczyć do biblioteki wypełnione i podpisane zgody, które są do pobrania w „Regulaminie zajęć” pod adresem https://tiny.pl/dl8md .

Liczba miejsc ograniczona!

Nie czekaj! Zapisz się już dziś i wyrusz z nami w niezapomnianą podróż!

Regulamin zajęć wakacyjnych Letnia Akademia Przygody 2024

Klub liczy 32 członków i działa już 10 lat‼  W tym roku Panie obecne na zakończeniowym spotkaniu przygotowały niespodziankę dla mieszkańców Twardogóry. Uszyły serduszka z przesłaniem. Można je odnaleźć w różnych częściach Twardogóry i podzielić się zdjęciem odnalezionego skarbu na bibliotecznym profilu FB.

Dziękujemy  Seniorom - członkom klubu, za współpracę i udział w bibliotecznej ofercie skierowanej do nich.  Seniorzy brali udział w następujących aktywnościach:

- Zespole Pieśni i Tańca Skorynianie,

- klubie gier planszowych,

- Dyskusyjny Klub Książki,

- treningi pamięci,

- kurs języka angielskiego,

- zajęcia z kompetencji cyfrowych,

Coolturalnie integrowaliśmy się z Seniorami podczas wspólnie przygotowanych wydarzeń:

- Wycieczka do Młyna w Dobrej,

- kiszenie kapusty,

- seans "Chłopi" w objazdowym kinie,

- Mikołajki,

- warsztaty komiksu i seans kinowy „Opadające liście” we Wrocławiu.

Seniorzy wsparli nas swoimi talentami biorąc udział w tych wydarzeniach:

-  Narodowe Czytanie 2023,

- kiszenie kapusty,

- koncert patriotyczny z okazji 11 listopada,

- ubieranie choinki w Goszczu,

- 5-lecie kapeli podwórkowej TwardoGraje,

- Międzynarodowy Dzień Tańca,

- Noc Świętojańska.

Członkowie Coolturalnego Klubu Seniora brali też udział w bibliotecznych projektach, spotkaniach i wydarzeniach.  Przede wszystkim jednak są naszymi wiernymi czytelnikami od wielu lat.

Drodzy Seniorzy! Życzymy Wam pięknych wakacji i do zobaczenia we wrześniu.

W otoczeniu pięknej natury czytaliśmy legendę o tym niezwykłym kwiecie. Następnie rodzinne drużyny wyruszyły na poszukiwanie skarbów ukrytych w parku. Ze znalezionych skarbów powstały przepiękne kwiaty paproci - każdy inny i niepowtarzalny. Rozmawialiśmy o gatunkach znalezionych roślin,  kamieniach i otaczającej nas przyrodzie. W kolejnej części był czas na wspólna i radosną zabawę. W zabawie limbo nie tylko dzieci, ale i rodzice pokazali jak potrafią świetnie się bawić. Nie mogło zabraknąć zabaw z chustą klanzy – każdy chciał być cukierkiem. A na koniec odbyła się akcja bookcrossingu, podczas której dzieci  wymieniły się przeczytanymi książkami. Każdy znalazł coś dla siebie, choć wybór lektur nie był łatwy. Na zakończenie pikniku każde dziecko otrzymało drobny upominek. Rozstaliśmy się w doskonałych nastrojach zabierając ze sobą cudowne wspomnienia.

Regulamin rodzinnego integracyjnego rajdu rowerowego ,,Rowerem po wakacyjną przygodę"

Rozpoczęliśmy od warsztatów plecenie tradycyjnych wianków. Kwiaty, zioła, trawy w rękach dzieci i dorosłych zamieniły w pełne uroku kompozycje. Następnie we wspólnym korowodzie przeszliśmy nad pałacowy staw, aby tam obejrzeć ludowy obrządek związany z tym Sobótką w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Skorynianie. Zapłonęło ognisko w którym spłonęły zioła i wokół którego zespół zatańczył. Tradycyjne pieśni ludowe brzmiały długo nad brzegiem stawu. Następnie, aby zadośćuczynić tradycji,  uczestnicy mogli rzucić swoje wianki na wodę. Po zakończeniu tradycyjnej celebracji czas spędziliśmy przy ognisku. Dla dzieci bibliotekarki przygotowały zabawy i animacje, podczas których  najmłodsi bawili się wyśmienicie.

W trakcie jego trwania zrealizowaliśmy różnorodne działania, wśród których były:

-  udział w szkoleniu dla koordynatorów projektu,

- utworzenie bibliotecznego kącika z aktualnymi materiałami i publikacjami dotyczącymi Unii Europejskiej,

- spotkanie dla młodzieży ze szkoły ponadpodstawowej "Jestem Polakiem i jestem Europejczykiem - porozmawiajmy o naszej demokracji i suwerenności w Unii Europejskiej"  nt. funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskie i wyborów do Europarlamentu,

- dwa otwarte spotkania z ekspertami sieci Team Europe Direct nt. „„Wczoraj, dziś i jutro – Gmina Twardogóra w Unii Europejskiej” oraz „Po stronie kobiety- działania Unii Europejskiej wspierające sytuację kobiet”, podczas których rozmawialiśmy z naszymi mieszkańcami o ważnych, europejskich tematach,

- dwie lekcje biblioteczne dla młodzieży na temat źródeł aktualnej i rzetelnej wiedzy o Unii Europejskiej,

- udział koordynatora Katarzyny Sztul w podsumowaniu projektu.

W projekcie uczestniczyły łącznie  124 osoby.

W projektowych spotkaniach z mieszkańcami  udział wzięli eksperci Team Europe Direct: dr Paula Wiśniewska i dr Filip Tereszkiewicz , którym bardzo dziękujemy za zaangażowanie w projekt i otwarcie na pytania uczestników .

Bardzo dziękujemy również Europe Direct Oleśnica za wsparcie naszego projektu materiałami merytorycznymi. Dzięki tej pomocy wszyscy uczestnicy spotkań i lekcji otrzymali informatory nt. UE, a najmłodsi czytelniczy materiały edukacyjne.

Dziękujemy także uczniom i nauczycielom z Zespołu  Szkół Ponadpodstawowych w Twardogórze za partnerstwo i udział w projekcie.

Podziękowania kierujemy także do mentorki - Karoliny Suskiej, która wspierała nasz udział w projekcie od startu do finiszu i dzięki jej zaangażowaniu całość działań prezentuje się naprawdę imponująco.

Organizatorom projektu „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej” – czyli  Komisji  Europejskiej w Polsce  i Fundacji  Civis Polonus  dziękujemy za możliwość udziału w projekcie. Dzięki Wam zdobyliśmy wiedzę, zasoby i cenne doświadczenie, którym dzielimy się teraz z mieszkańcami naszej gminy.  Wierzymy, że to dopiero początek europejskiej przygody w polskich bibliotekach.

Ci młodzi ludzie nie znają rzeczywistości, w której Polska nie należała do Unii Europejskiej. Urodzili i wychowują się będąc nie tylko Polakami, ale i obywatelami UE. Podczas zajęć poruszaliśmy ważne tematy, które dostarczyły wiedzy w następujących obszarach:

  1. Jak działa Komisja Europejska?
  2. Wybory do Parlamentu Europejskiego
  3. Co dla każdego z nas, ale i naszego regionu robi Unia?
  4. Oferta wolontariatu europejskiego i Europejski Korpus Solidarności
  5. Discover EU czyli przygoda dla 18latków!

Podczas lekcji młodzież korzystała z rzetelnych źródeł informacji, które znajdują się w Internecie. Aktywnie zaangażowała w zadania, które zostały przed nimi postawione: nie tylko wyszukała potrzebne informacje, ale także w ciekawy sposób zaprezentowałam wyniki pracy na forum klasowym.

Uczniowie poznali zasoby Kącika Europejskiego, który powstał w bibliotece i wyposażony jest w  aktualną i wartościową literaturę, gry i komiksy na tematy europejskie.

--------------------------------------------------

Lekcje zostały zorganizowane w ramach projektu „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”. Projekt Komisja Europejska w Polsce realizowany przez Fundacja Civis Polonus we współpracy z twardogórską biblioteką.

22 maja w twardogórskiej bibliotece odbyło się spotkanie „Po stronie kobiety- działania Unii Europejskiej wspierające sytuację kobiet”. Gościnią spotkania była dr Paula Wiśniewska - ekspertka sieci Team Europe Direct, która merytorycznie wsparła nas w dyskusji o sytuacji kobiet w Polsce. Ekspertka w swojej prezentacji przedstawiła konkretne działania Unii Europejskiej wspierające dążenie kobiet do równości. W drugiej części spotkania dyskutowaliśmy na tematy poruszone w wystąpieniu. Mówiliśmy o:

- przemocy, której doznają kobiety,

- położeniu zawodowym kobiet będących matkami,

- różnicach w wysokości zarobków pomiędzy kobietami a mężczyznami,

- parytetach wyborczych i dostępie kobiet do władzy,

- szansach rozwojowych w zmieniającym się świecie,

- dyskryminacji zawodowej ze względu na płeć i feminizacji określonych grup zawodowych,

- o tym, jak pandemia Covid-19 wpłynęła na położenie kobiet,

- potrzebie edukacji w temacie równości kobiet i mężczyzn.

Spotkanie było dla wszystkich Uczestniczek emocjonujące i pomimo czasu trwania (2 godziny‼) temat nie został wyczerpany.

Dziękujemy Wszystkim osobom obecnym na spotkaniu za udział i aktywne zaangażowanie.

---------------------------------------

Spotkanie organizowane w ramach projektu „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”. Projekt Komisja Europejska w Polsce realizowany przez Fundacja Civis Polonus  we współpracy z twardogórską biblioteką.

Regulamin konkursu ,,Z pałacowego okna"

W spotkaniu uczestniczyła dr Paula Wiśniewska -  ekspertka sieci Team Europe Direct, która zebrała dane na temat tego jak Unia europejska wsparła rozwój naszej gminy. Przypominaliśmy takie fakty jak :

- przebudowa miejskiego targowiska przy ulicy Wrocławskiej

- budowa hali sportowo – widowiskowej, wtedy jeszcze przy Szkole Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 1 w Twardogórze

- rewitalizacja terenów zielonych  i powstanie ścieżek rekreacyjnych wzdłuż Skorynii.

To tylko trzy z działań, jakie wsparła finansowo Unia Europejska w Gminie Twardogóra, faktycznie było ich dużo więcej. M.in. w bibliotece realizowany był  projekt "E - senior".Jego celem było podniesienie kompetencji cyfrowych seniorów, a finansowany był ze środków unijnych. W dyskusji podjęte zostały tematy związane z możliwościami zatrudnienia Polaków na terenach Unii Europejskiej, rolnictwem i zielonym ładem, nauką i praktykami poza granicami Polski. Dziękujemy Uczestnikom spotkania za włączenie się w debatę na tematy europejskie i aktywny udział w spotkaniu. .

Informacji nt. dofinansowań i działań unijnych w gminie Twardogóra (ale nie tylko) można szukać  pod następującymi adresami www:

https://www.twardogora.pl/strona-70-fundusze_zewnetrzne.html

http://pl.twardogora.pl/index.php/funduszeeuropejskie

https://what-europe-does-for-me.europarl.europa.eu/pl

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”, w którym twardogórska biblioteka bierze udział. Jest to projekt Komisja Europejska w Polsce realizowany przez Fundacja Civis Polonus.

modal

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up