Zakończenie pierwszej tury „PROGRAMU ROZWOJU BIBLIOTEK”

img_2786aDobiegły końca szkolenia bibliotekarzy z pierwszego naboru do „Programu rozwoju bibliotek”. Wśród „absolwentek” cyklu szkoleń znalazły się też bibliotekarki z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy, która pełniła w programie funkcję biblioteki wiodącej oraz jej bibliotek partnerskich (z Dobroszyc, Kuźnicy Czeszyckiej i Międzyborza).

Uroczysta, podsumowująca program konferencja pod hasłem „Biblioteka – miejsce aktywne” odbyła się w szacownych, ale też pięknych murach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Bibliotekarzy przywitał przedstawiciel Marszałka Województwa Dolnośląskiego i dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Wojewódzkiej Andrzej Tyws.

Program konferencji przewidywał również wystąpienia przedstawicieli organizacji, które zaangażowane były przez ostatnie dwa lata w Program Rozwoju Bibliotek (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Centrum Aktywności Lokalnej).

Swoją działalność, w formie pokazów multimedialnych, zaprezentowały biblioteki w Chojnowie, Borowie i Węglińcu. Dyrektor twardogórskiej biblioteki Beata Pięta odebrała certyfikat za udział placówki w programie grantowym „Aktywna biblioteka”.

Konferencję podsumowała swoim wykładem na temat „Kulturowej roli bibliotek” dr Izolda Topp-Wojtowicz z Wydziału kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

W tej chwili zakończony został już nabór do drugiej tury PRB. Chętnych bibliotek nie brakuje, ponieważ program ten daje im nowe możliwości rozwoju, pozwala dostrzec zmiany w potrzebach korzystających z ich zasobów osób, a także daje śmiałe spojrzenie na bibliotekarstwo w przyszłości.