Zagrożenia dla Ziemi ze strony Kosmosu i Układu Słonecznego

img_1-127Piątkowy wykład Koła Astronomicznego działającego przy Bibliotece Publicznej w Twardogórze poprowadził emerytowany pracownik Centrum Badań Kosmicznych Stanisław Nowak. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków wraz z paniami Zofią Jelonek i Ludmiłą Szymanek. Pan Stanisław poprowadził wykład na temat „ Zagrożeń dla Ziemi ze strony Kosmosu i Układu Słonecznego”. Emerytowany konstruktor urządzeń na satelity podzielił zagrożenia na dalekie (zderzenia galaktyk, supernowe, hipernowe oraz czarne dziury), a także „bliskie”- oczywiście jak na standardy kosmiczne (planetoidy, asteroidy, komety). W piątkowy deszczowy wieczór powiało więc wśród uczestników wykładu grozą, szczególnie gdy pan Stanisław wraz z astroamatorem Henrykiem Krygielem wspomnieli o przypadku meteoru czelabińskiego, który został przez odpowiednie służby wykryty w chwili wchodzenia w ziemską atmosferę, a więc za późno, aby zapobiec zniszczeniom, które wywołał. Miejmy jednak nadzieję, że jeszcze długo kosmiczne zagrożenia będą omijać naszą Ziemię, która jest w Kosmosie zaledwie ziarenkiem piasku i będziemy mogli tutaj długo i szczęśliwie żyć.

Galeria: