Zabawa z alfabetem w bibliotece w Goszczu

img_0035-2W czwartek 21 lutego do Biblioteki Publicznej w Goszczu została zaproszona klasa III z miejscowej Szkoły Podstawowej. Uczniowie wraz z wychowawczynią Danutą Zając, przynieśli przygotowane wcześniej papierowe opaski (korony) z literkami alfabetu i wiele gadżetów potrzebnych do przeprowadzenia zajęć dotyczących szlifowania alfabetu i nauki korzystania z encyklopedii i słowników znajdujących się w bibliotece.

Po ogólnym przywitaniu i rozgrzewce podczas rymowanek wszyscy usadowili się wygodnie na nowym dywaniku w czytelni bibliotecznej. Po odczytaniu wiersza Wandy Chotomskiej „Alfabet” przez bibliotekarkę Dorotę Markowską, dzieci w koronach z literkami, ustawiły się w porządku alfabetycznym. Następnie rozwiązywano różne zagadki i układano w kolejności alfabetycznej, żywe napisy oraz przedmioty. Pracowano również w grupach rozwiązując rebusy w formie kalamburów i układając litery ze swoich ciał. Spotkaniu towarzyszyła wystawa encyklopedii, leksykonów, słowników, informatorów i przewodników, o których opowiadała bibliotekarka. Uczniowie dowiedzieli się co to jest źródło informacji i jakie są ich rodzaje, co stanowi ich treść i co pomaga w szybkim odszukaniu informacji. Potem w grupach odbyły się ćwiczenia praktyczne ze słownikami i encyklopediami, zakończone wykonaniem plakatu reklamującego źródło informacji.
Na zakończenie rozpoczęły się poszukiwania SKARBU ukrytego na półkach bibliotecznych z alfabetem. W pięknej skrzyneczce dzieci odkryły mnóstwo słodkości dla wszystkich.