Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

Wykłady astro – galaktyki

W piątek 15 lutego odbył się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze drugi w tym roku wykład prowadzony przez Henryka Krygiela w ramach działalności Koła Astronomicznego o galaktykach, czyli dużych, grawitacyjnie związanych ze sobą układach gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii.

Słuchacze wykładu zostali zapoznani z mechanizmem powstawania galaktyk, poznali ich rodzaje, a także oglądali fotografie obiektów nieba głębokiego wykonane przez teleskop Hubble’a w latach 1998 i 2008.

W 2013 roku czeka nas sporo niezwykłych zjawisk na niebie. Blisko Ziemi pojawi się aż sześć komet, ale w większości będą one widoczne dla osób zamieszkujących południową półkulę. 13 lutego minęła pierwsza rocznica umieszczenia na orbicie pierwszego polskiego satelity PW-Sat    skonstruowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej, a w dniu wykładu bardzo blisko Ziemi przeleciała Asteroida 2012DA14. Nasze Słońce jest w tym roku bardzo aktywne co wywołuje piękne zjawisko zorzy polarnej, ale wyrzuty koronalne na Słońcu mogą być też bardzo niebezpieczne dla ziemskiej techniki. Pan Henryk zadbał również o zaznajomienie słuchaczy z tym co można obserwować na niebie w lutym.

Słuchacze pytali przede wszystkim o konsekwencje wybuchów na Słońcu, nie zabrakło też emocji związanych z upadkiem nad  Rosją meteorytu.

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up