Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

Wizyta Darrena Hoernera z Fundacji Billa i Melindy Gatesów w twardogórskiej bibliotece

img_0463W Dniu Bibliotekarza we wtorek 8 maja br. twardogórską Bibliotekę Publiczną i jej filię w Goszczu odwiedził Darren Hoerner lider (oficer programowy) programu Globalne Biblioteki z Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Panu Hoernerowi w podróży towarzyszyli prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Rafał Kremza, specjalista ds. szkoleń i wsparcia systemu bibliotecznego Jacek Królikowski oraz przedstawiciel Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Grzegorz Borczyk.

Twardogórska placówka została wytypowana przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, jako szczególnie prężnie działająca Biblioteka Wiodąca z pierwszej tury Programu Rozwoju Bibliotek.

W murach biblioteki gości witał burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra Jan Dżugaj oraz dyrektor biblioteki Beata Pięta, członkowie Gminnej Koalicji na Rzecz Biblioteki w Twardogórze (Ola Maria Kirchmann, Henryk Krygiel, Nadija Łomanowa-Barańska, Katarzyna Sobczyk-Pienio, Dorota Siemaszko-Babij) oraz pracownicy biblioteki. Pan burmistrz przedstawił naszą gminę, jako miejsce, gdzie najważniejsze jest zadowolenie mieszkańców z działań i przedsięwzięć podejmowanych przez władze i instytucje działające na jej terenie.

Pan Hoerner jest z wykształcenia nie tylko informatykiem, ale także bibliotekarzem, z czego jest bardzo dumny. W 1997 roku dołączył do Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Zajmował się tam badaniami i analizą w ramach programu, który z sukcesem podłączył do Internetu 11 tys. bibliotek publicznych w USA. Od tamtej pory zajmuje się rozpowszechnianiem tego programu na świecie m.in w Polsce. Celem programu jest ulepszenie życia ludzi poprzez szeroki dostęp do informacji udostępnianych przez biblioteki publiczne.

Nasz amerykański gość był żywo zainteresowany wszystkimi inicjatywami i działaniami twardogórskiej biblioteki podejmowanymi w ostatnim czasie, o których opowiadały bibliotekarki (Paulina Nawrot z działu dla dorosłych, Marta Mazepa z czytelni i Anna Rydzyk z działu dla dzieci). Interesowało go również wyposażenie biblioteki w nowoczesne sprzęty, jej działalność informacyjna, funkcjonowanie w lokalnej społeczności, udział w grantach i projektach.

O wspólnych działaniach z biblioteką mówili też jej koalicjanci: malarka Ola Maria Kirchmann o plenerze nad Skorynią, Henryk Krygiel o działalności Koła Astronomicznego i grancie „Bliżej gwiazd w Roku Heweliusza” (okazało się zresztą, że pan Henryk został zapamiętany przez pana Królikowskiego z I Regionalnej Konferencji Programu Rozwoju Bibliotek, jako osoba prowadząca w bibliotece wyjątkową działalność), Nadija Łomanowa-Barańska o inicjatywie „Poznajemy kraje Unii Europejskiej”, Katarzyna Sobczyk-Pienio o promowaniu działalności biblioteki na stronach internetowych gminy i w Twardogórskim Informatorze Samorządowym, a Dorota Siemaszko-Babij o projekcie Twoje Strony-Mocne Strony.

Wizycie przedstawiciela Fundacji Gatesów towarzyszyły wystawy: „Gmina Twardogóra” prezentująca na fotografiach urokliwe zakątki naszej „małej ojczyzny”, „Lokalne Partnerstwo” ilustrująca działalność Biblioteki z koalicjantami na łamach Twardogórskiego Informatora Samorządowego oraz „Francuskie krajobrazy” prezentująca prace konkursowe dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy zgłoszone na konkurs o Francji.

Z Twardogóry delegacja udała się do Goszcza, gdzie gości witała bibliotekarka Dorota Markowska. Pan Darren zwrócił w tamtejszej placówce uwagę na zwyczaj pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników. Szczególnie podobał mu się tekst przysięgi powtarzany przez młodych adeptów sztuki czytania.

Wizyta Darrena Hoerner’a w Twardogórze okazała się kreatywna i owocna. Pan Darren jest osobą szalenie kontaktową, przyjazną i żywotnie zainteresowaną sprawami bibliotek oraz miejsc do których przybywa.

Galeria

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up