Uroczyste pasowanie na czytelnika w Goszczu

img_1-55We wtorek 29 października w bibliotece w Goszczu odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika, uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej. Uczniowie przyszli w galowych strojach wraz z panią wychowawczynią Danutą Zając. Towarzyszyły  im koleżanki ze starszych klas,  które w przebraniach stworzyły piękny teatr mówiący o książce i jej wartości. W tym roku do biblioteki na pasowanie, wraz ze swymi pociechami przyszło kilku rodziców, a  nawet babcie. Wszyscy jednak zmieścili się w małej czytelni,  zrobiło się  przytulnie i bardziej swojsko, a dzieci z zapartym tchem czekały na moment przyjęcia w poczet czytelników. Najpierw pani bibliotekarka przeprowadziła krótką rozmowę z dziećmi wyjaśniając skąd pochodzi nazwa biblio-teka, jak wymawiać i jakie są rodzaje najbliższych bibliotek, co to jest półka i regał oraz jaka różnica jest między biblioteką a księgarnią. Oprowadziła je po bibliotece wskazując kącik dla dzieci, książki dla młodzieży i dorosłych, wypożyczalnię, stanowisko pracy bibliotekarza i czytelnię oraz w skrócie opowiedziała jakie są prawa i obowiązki czytelnika. Tutaj nastąpiła chwila oddechu i przemówiły książki, dobry duszek, królewna i czarownica w postaci prawdziwych aktorów przedstawiających montaż słowno muzyczny na temat wartości i poszanowania książek. Szczególne miejsce miało jednak samo przyjmowanie uczniów w poczet czytelników. Dzieci ze wzruszeniem podniosły dwa palce wypowiadając słowa przyrzeczenia „My uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy, że będziemy książki kochać…….”. Następnie pani bibliotekarka pasowała każdego z osobna na czytelnika dotykając prawego ramienia książką. Prawdziwy  już czytelnik podchodził do planszy ze swoim nazwiskiem, paluszkiem wskazującym maczanym w czerwonym tuszu robił znaczek pieczętując słowa przysięgi i otrzymywał dyplom czytelnika. Po tych wszystkich przeżyciach można było samodzielnie wypożyczyć książeczkę i częstować się słodyczami. Na zakończenie dzieci chórem zaśpiewały piosenkę „W bibliotece książek wiele…” i z książeczkami dumnie pomaszerowały do szkoły.