W dniach 24 września – 1 października 2011 obchodzimy Tydzień Zakazanych Książek.
Od 24 września do 1 października br. obchodziliśmy Tydzień Zakazanych Książek.
„Tydzień Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie.(…)
Obchody tygodnia co roku organizowane są przez American Library Association. Jest to święto wolności czytania, które ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Jest to sprzeciw wobec cenzury, zakazywania czytania treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek.”
W Polsce Tydzień Zakazanych Książek rozkręca bibliosfera.net i bibliotekarze.
Chodzi o to, aby była to nie tylko akcja uświadamiająca, ale też okazja do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury i zachęta do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej etc. Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze oraz filii bibliotecznych w Grabownie Wielkim i Goszczu chętnie włączyły swoje placówki w obchody i przygotowały wystawy Zakazanych Książek. Wyeksponowane książki, opatrzone krótkim opisem dlaczego były zakazane, w ciekawej oprawie graficznej i dekoracyjnej, a także towarzysząca im antyrama z tablicami zaczynającymi się od słów „Czy wiesz, że…” tworzą ciekawą i niecodzienną dla czytelników ekspozycję. Bo czym skuteczniej zaintrygujemy czytelnika niż aurą tajemniczości, skandalu i etykietką zakazanego owocu? 😉