Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

Twardogórska biblioteka i twardogórska młodzież w projekcie „Twoje strony – Mocne strony”

projekt_1

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Twardogórze jako jedna z 15 placówek w kraju wygrała udział w projekcie „Twoje strony – Mocne strony”.

Organizatorami projektu są: Projekt Społeczny 2012, zespół trenerów z Klubu Myśli Społecznej Inicjatywy oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem projektu jest wypracowanie pozytywnego obrazu naszego miejsca zamieszkania, który mógłby stać się przesłanką dla kształtowania polityki promocji regionu przez władze samorządowe .
Projekt Społeczny 2012 to inicjatywa Instytucji Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, która ma na celu zwiększenie świadomego uczestnictwa Polaków w przygotowaniach i samej imprezie UEFA – EURO 2012. Pracownicy PS 2012 inicjują działania w obszarze partycypacji obywateli w decyzjach, organizują warsztaty zachęcające do tworzenia oddolnych strategii promocji kraju, przygotowują ekspertyzy i badania, dbają o rozwój sportu w Polsce i jego uspołecznienie.
Projekt  „Twoje strony – Mocne strony” realizowany wspólnie z FRSI jest uzupełnieniem Programu Rozwoju Bibliotek, w którym uczestniczy twardogórska biblioteka, a jednocześnie ważnym elementem zachęcania instytucji lokalnych do włączania mieszkańców w działania na rzecz promocji ich regionu.
W Twardogórze do realizacji projektu przystąpili gimnazjaliści z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków pod opieką nauczycielki języka polskiego Doroty Siemaszko-Babij oraz dziewczęta z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jarosława Iwaszkiewicza.
Zadaniem młodzieży będzie przygotowanie projektu/wizytówki naszej okolicy, na wzór wysłanych w kosmos, na pokładach sond  należących do programu Voyager, zestawów informacji o Ziemi, na które składały się zdjęcia i dźwięki, mające stanowić rodzaj powitania dla obcych cywilizacji.
W piątek i sobotę (25-26 marca) młodzież spotkała się w bibliotece na warsztatach mających przygotować ją do wykonania zadania. Warsztaty poprowadziła bibliotekarka z działu dla dzieci i młodzieży Anna Rydzyk, która jest koordynatorką projektu „Twoje strony – Mocne strony” na terenie miasta i gminy Twardogóra. Sobotni warsztat został przeprowadzony z użyciem belgijskiej metody Koła GPS – „ulepszonej burzy mózgów”, która pozwala wygenerować dużą ilość pomysłów, pobudza kreatywność, a jednocześnie grupuje pomysły tematycznie, a to pozwala na przygotowanie gotowych projektów działań do realizacji.
Twardogórska młodzież wybrała jako zagadnienia do swojego projektu: obiekty sportowe i rekreacyjne, zajęcia i miejsca dla młodych, profilaktykę zdrowia, ukierunkowanie na nowoczesność, a także element: młodzi ludzi w gminie, z którymi nie można się nudzić i którzy śmiało patrzą w przyszłość. W czasie warsztatu gimnazjaliści i licealistki opracowali też karty projektów, które usystematyzują ich pracę.
Projekt/wizytówka stworzona przez twardogórską młodzież, promująca nasze miasto i gminę, zostanie, razem z pracami młodzieży z 14 innych bibliotek uczestniczących w projekcie, przedstawiona w formie zbiorczej wystawy/prezentacji/albumu, zależnie od formy realizacji pomysłów przez młodzież. Ponadto będzie prezentowana podczas imprezy Imieniny Polski w czerwcu br. w Warszawie, na którą twórcy projektów są zaproszeni. Będzie także lansowana w czasie Tygodnia Bibliotek, a zespół Projektu Społecznego 2012, po konsultacji z młodzieżą, prześle wyniki jej pracy do władz lokalnych w formie rekomendacji dotyczących polityki promocji naszego regionu.
Przed młodzieżą teraz okres wytężonej pracy, ale jej efekt i możliwość promocji nie tylko na skalę lokalną, na pewno przyniesie młodym wiele zadowolenia i satysfakcji.

Galeria

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up