To już 20 lat! – rocznicowy koncert recytatorski w bibliotece

img_2577  W czwartek 14 kwietnia br. odbył się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze już po raz dwudziesty – Gminny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I-IV szkół podstawowych.

Organizowany przez bibliotekę od 1991 roku konkurs przechodził wiele modyfikacji i ulepszeń, czasem był tematyczny, czasem łączony z poezją śpiewaną, jednak ciągle trwa i chętnie uczestniczą w nim dzieci (w tym roku 52 młodych recytatorów). Nie da się też ukryć, że osoby, które brały udział w konkursie na początku lat 90-tych ubiegłego wieku są w tej chwili osobami dorosłymi.

Okrągła rocznica edycji konkursu recytatorskiego stała się powodem do świętowania. W jury konkursowym zasiadły dawne recytatorki (Magdalena Maksoń, Sabina Perit i Patrycja Samojluk), które kiedyś zdobywały laury w konkursach. Każda z pań przygotowała fragment „Pchły Szachrajki” Jana Brzechwy. Fragmenty te spięły nam cały konkurs w zgrabną, niczym pchła Szachrajka, całość. Gdy wysłuchaliśmy recytacji i udało nam się wraz z nieznośną pchłą dojechać do Wrocławia pojawił się pan burmistrz Jan Dżugaj, który tradycyjnie jest patronem konkursu i fundatorem pierwszych nagród w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Jury konkursowe przyznało w kategorii dzieci z klas I-II szkół podstawowych I nagrodę Burmistrza Milenie Gawin ze SP nr 1 w Twardogórze, drugą nagrodę Alicji Ciosek ze SP w Goszczu, trzecią ex-aequo Adamowi Bubińskiemu i Emanuelowi Bierackiemu z „jedynki”, a czwartą Jagodzie Ślusarek z Goszcza.

Wyróżnienia w tej kategorii wiekowej otrzymały: Oliwia Górowska ze SP w Grabownie Wielkim, Dominika Dwornikowska z „jedynki i Agata Zielińska z „dwójki”.

W kategorii klas III-IV szkół podstawowych I nagrodę Burmistrza zdobył Stanisław Dziadkiewicz ze SP w Grabownie Wielkim, drugą Michał Michno ze SP nr 3 w Twardogórze, trzecią Mateusz Antas ze SP nr 2, czwartą Aleksandra Gierus z „jedynki”, a piątą Natalia Łotecka z „dwójki”.

Wyróżnienia w tej kategorii wiekowej przyznano: Marcelinie Plucie i Aleksandrze Bury z „jedynki”, Martynie Harzowskiej i Indze Dzięgielewskiej z „dwójki” oraz Joannie Rak, Dominikowi Sieradzkiemu i Szymonowi Snopkowi z „trójki”.

Młodzi recytatorzy odebrali z rąk burmistrza Jana Dżugaja nagrody książkowe.