Szkolenia dla bibliotekarek w ramach PRB

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Twardogórze uczestniczy w Programie Rozwoju Bibliotek realizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program ma za zadanie przekształcenie bibliotek gminnych i wiejskich w centra lokalne upowszechniające nowoczesne technologie informacyjne i komunikacyjne dzięki wyposażeniu bibliotek w sprzęt komputerowy i oprogramowanie oraz szkolenia dla bibliotekarzy w zakresie nowych kompetencji.

Pierwsza część szkoleń podstawowych realizowana była od grudnia 2009 r. do maja 2010 r. – były to warsztaty na temat planowania pracy placówki, otwarcia jej na nowe możliwości pracy w środowisku lokalnym. W szkoleniach brali udział bibliotekarze oraz przedstawiciele Urzędu Gminy i przedstawiciel lokalnej społeczności a także dyrektorzy bibliotek partnerskich z Dobroszyc, Międzyborza i Kuźnicy Czeszyckiej. Szkolenia zakończyły się stworzeniem Planu Rozwoju Biblioteki na kolejne lata. Druga część szkoleń przeznaczona była dla pracowników bibliotek i były to szkolenia informatyczne z obsługi dostarczonego sprzętu i oprogramowania oraz znajomości nowych technologii informatycznych potrzebnych w swojej działalności zawodowej. Trzeci typ szkoleń to szkolenia specjalistyczne przygotowujące biblioteki do nowych usług. Mają one pomóc bibliotekom wyspecjalizować się w działaniach, które są najbardziej potrzebne ich społeczności lokalnej. W naszym przypadku są to takie obszary jak: Multimedia i nowoczesna komunikacja – warsztaty dotyczyły obróbki zdjęć, tworzenia prezentacji, stron internetowych, bloogów, gier oraz Miejsce dla młodych, które odbędą się w lutym przyszłego roku. Zdobytą wiedzę chcemy wykorzystać w codziennej pracy z czytelnikiem, pokazać nowy wizerunek działania biblioteki jako miejsca atrakcyjnego dla użytkownika, będącego centrum informacji, edukacji i kultury mocno osadzonego w swoim środowisku.