Supernowe – wykład doktora Tomasza Mrozka w twardogórskiej bibliotece

044W piątek 23 listopada br. przyjechał do twardogórskiej Biblioteki Publicznej, na zaproszenie astroamatora Henryka Krygiela, doktor Tomasz Mrozek heliofizyk z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego i poprowadził, w ramach zajęć Koła Astronomicznego, wykład p.t. „Supernowe”. Na wykład licznie stawili się młodsi i starsi miłośnicy astronomii z naszej gminy.

Tomasz Mrozek w bardzo przejrzysty i przystępny sposób, z pomocą pokazu multimedialnego, przybliżył słuchaczom aktualną wiedzę astronomiczną na temat tego, skąd biorą się supernowe (podział na wybuchające białe karły, czyli stare gwiazdy o potężnej temperaturze i gwiazdy o dużej masie). Wspomniał także o starożytnych zapisach obserwacji wybuchów supernowych, współczesnych obserwacjach tych obiektów oraz o astronomach, którzy szczególnie przyczynili się do rozwoju naszej wiedzy o supernowych.

Pan doktor zapewnił też wszystkich zebranych, że 21 grudnia 2012 roku nie grozi nam koniec świata spowodowany wybuchem supernowej. Tak więc na pewno, wiosną 2013 roku poprowadzi w twardogórskiej bibliotece jeszcze jeden wykład, tym razem na temat czarnych dziur. Listopadowemu wykładowi doktora Mrozka towarzyszyła wystawa książkowa „O astronomii na bibliotecznych półkach” i fotograficzna „Kolorowy Wszechświat”.