Spotkanie z twórcami legend twardogórskich

171W piątek 19 marca br. odbyło się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze spotkanie z autorami Legend i opowiastek ziemi twardogórskiej Bożeną Hołubką (autorką tekstów) i Robertem Wolfem (ilustratorem).

Na spotkanie przyszli uczniowie z klasy piątej ze SP nr 1 im. Polskich Noblistów w Twardogórze z wychowawczynią Justyną Kalką, a także uczniowie ze SP nr 3 i Gimnazjum nr 2 z paniami Iwoną Jędryczko i Agatą Nikolin-Mrowicką.
Bożena Hołubka to człowiek orkiestra, jest nie tylko nauczycielką matematyki w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Twardogórze, ale też aktywnie angażuje się w życie i dokonania młodzieży po zajęciach szkolnych (m. in. Stowarzyszenie „Potęga Lasu”, projekt grantowy „Wyskocz z kapci”). Zajmowała się również wytyczaniem szlaków pieszych, rowerowych i konnych w naszej gminie.
Ale to co nas interesowało najbardziej na spotkaniu w bibliotece, to twórczość pisarska pani Bożeny, która jest aktualnie autorką lub współautorką 10 książek. Są to książki promujące twórczość uczniów twardogórskiego gimnazjum (Jestem Drzewem…, Kształt świata rodzi się w nas). Dotyczące programów grantowych (Wyskocz z kapci!, Klub młodego odkrywcy:2, Klub młodego odkrywcy: pięćset) i pozyskiwania grantów (Można inaczej-jak realizować projekty w przestrzeni matematyczno-techniczno-przyrodniczej). Upowszechniające piękno naszej ziemi twardogórskiej i Dolnego Śląska (Uroki Twardogóry i okolic, Kieszonkowy przewodnik po Sudetach). No i oczywiście dwa tomy legend powiatu oleśnickiego – twardogórskie i międzyborskie.
Na spotkaniu pani Bożena opowiadała o tym skąd zaczerpnięte zostały pomysły na opowiastki i legendy, o planach na kolejne bajeczki i opowiadania dla dzieci, a także o współpracy z ilustratorem Robertem Wolfem, także pracownikiem Gimnazjum nr 1 w Twardogórze. Pan Robert narysował młodym ludziom postać Grabka – to właśni on będzie bohaterem łączącym dziecięce książeczki, których pierwszymi czytelnikami będą niewątpliwie synkowie pana Roberta i siostrzenica pani Bożenki.
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali od autorki książkę „Wyskocz z kapci!”. Dzieci pożegnały pisarkę i ilustratora kwiatami.