Spotkanie z poetą księdzem Leonardem Wilczyńskim w goszczańskiej bibliotece.

img_0354aW Bibliotece Publicznej w Goszczu w czwartek 29 marca odbyło się spotkanie z poetą ks. Leonardem Wilczyńskim. Na spotkanie z poezją zostali zaproszeni seniorzy z miejscowego Koła Emerytów i Rencistów.

Ks. Leonard jest Proboszczem Parafii Cieszków pod Krotoszynem i pisze piękne wiersze równie piękną polszczyzną. To właśnie naszej polskiej mowie było w większości poświęcone spotkanie.

Na spotkaniu poeta czytał swoje wiersze, interpretował ich treść, opowiadał skąd bierze tematy, co go inspiruje i jakie myśli ubiera w poezję. Przytaczał też wiersze swoich znajomych, które mówią o przyjaźni, miłości, dobroci i problemach młodzieży.

Ks. Leonard podkreślał, że język jest zasadniczym składnikiem kultury narodu, a także najlepszym odbiciem tej kultury. W języku jak w zwierciadle odbijają się wszystkie doświadczenia narodu, jest jak powietrze i zdrowie. Ich wartość odczuwamy dopiero po stracie. Znajomość języka polskiego to przede wszystkim umiejętność poprawnego posługiwania się nim w mowie i piśmie. Uczymy się go najpierw w domu rodzinnym, a następnie w szkole. Tutaj także rozszerza się znajomość języka o umiejętność czytania i pisania. Język jest więc najdoskonalszym środkiem porozumiewania się ludzi między sobą. Językiem mówionym lub pisanym możemy powiedzieć wszystko, co pomyśli głowa, możemy wypowiedzieć najbardziej skomplikowane myśli, najtajniejsze uczucia i pragnienia. Dlatego wszyscy powinniśmy doskonale poznać język ojczysty, dbać o staranność i poprawność naszych wypowiedzi.

Ks. Leonard Wilczyński jest współautorem tomiku wierszy p.t.„Razem z Bratem” i autorem rozdziału „Na białym płatku róży”. Obecnie jest w trakcie przygotowania do druku zbioru poezji młodzieżowej w Cieszkowie. Wydaje także cotygodniową gazetkę parafialną „Wniebowzięta”, do której czerpie tematy z życia codziennego.

Na zakończenie spotkania wszyscy obecni dostali pamiątki przywiezione z Rzymu z podobizną Papieża, kilka numerów gazetki oraz słodycze z życzeniami i błogosławieństwem na nadchodzące Święta Wielkanocne.