Spotkanie z pisarką Teresą Duralską-Machetą w Goszczu

W środę 4 marca br. dzieci ze SP w Goszczu spotkały się z pisarką Teresą Duralską-Machetą. Pisarka przyjechała do Goszcza na zaproszenie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze.

Teresa Duralska-Macheta przez ponad 40 lat pracowała w Wydawnictwie „Nasza Księgarnia” jako redaktor, a później dyrektor. Jest autorką wielu książek edukacyjnych dla przedszkolaków. W „Świerszczyku” prowadziła dział „Blisko szkoły”, który pomagał młodym zrozumieć siebie i świat.

Na początku spotkania uczennica Aleksandra Cieślik recytowała pani Teresie wiersz „Nasza gościna” autorstwa miejscowej poetki Jolanty Gabriel. Na spotkaniu z trzecio- i czwartoklasistami pisarka promowała swoją najnowszą książkę „Nasza Europa”. Leksykon przedstawia w atrakcyjny sposób najważniejsze informacje o wszystkich 27 krajach Europy. Młodzi czytelnicy poznają flagę kraju, sławne postaci (także literackie), wydarzenia, ciekawostki obyczajowe, narodowe przysmaki i podstawowe zwroty w danym języku. Informacje uzupełnione są ilustracjami i zdjęciami. Do książki dołączona jest płyta prezentująca melodie ludowe z każdego z przedstawionych krajów.

Dzieci wraz z pisarką starały się powiedzieć o każdym kraju Unii Europejskiej coś ciekawego i pozytywnego, przytoczyć charakterystyczne dla niego fakty, opowiedzieć o znanych osobach, które wniosły swój wkład w europejską spuściznę.

Po spotkaniu dzieci mogły kupić książkę „Nasza Europa” i otrzymać autograf autorki. A pisarka w czasie krótkiego spaceru po gościnnej miejscowości zachwycała się architekturą Goszcza – kompleksem pałacowo- parkowym i kościołami.

Dorota Markowska