SPOTKANIE Z PISARKĄ MARTĄ FOX

118W czwartek 8 października br. gościła w twardogórskiej Bibliotece Publicznej już po raz trzeci – pisarka, poetka , dziennikarka i eseistka – Marta Fox.

Marta Fox jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie dodatkowo ukończyła Studium Podyplomowe. Przez ponad 20 lat pracowała jako nauczycielka języka polskiego i bibliotekarka w V L.O. im. Broniewskiego w Katowicach. Od 1983 roku zajmowała się także działalnością dziennikarską. Jako pisarka zadebiutowała w 1989 roku opowiadaniem „Gra”, za które otrzymała Grand Prix w Konkursie Literatury Miłosnej w Lublinie. Tematem twórczości prozatorskiej pisarki są przede wszystkim problemy młodych ludzi, związane z dojrzewaniem emocjonalnym i pierwszą miłością. Wiersze Marty Fox to w dużej części erotyki, które są tłumaczone na niemiecki, angielski i hiszpański.
Marta Fox jest autorką m.in. następujących książek dla młodzieży: cyklu o Magdzie, jej córce Paulinie oraz koleżankach Pauliny – Kaśce i Karolinie, tryptyku o Agatonie-Gagatonie, serii minipowieści „Pierwsza miłość”. Wydała tomiki wierszy: „Chcę być chłopcem jak mój ojciec”, „Dotknij mnie tak dawno nie miałem kobiety”, „Nie jestem która wszystko zniesie”, a także powieści dla dorosłych, m. in. „Święta Rito od Rzeczy Niemożliwych”, „Kobieta zaklęta w kamień”.
Na spotkanie z pisarką przyszła do biblioteki młodzież z Gimnazjum nr 1 w Twardogórze z bibliotekarką Barbarą Krzesaj oraz licealiści z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych pod opieką bibliotekarki Jadwigi Woźniak.
Gdy pisarka była ostatnio w bibliotece w 1998 roku promowała powieści o Magdzie i Agatonie. Od tamtego czasu napisała ponad 10 nowych książek. Tym razem czytała młodzieży fragmenty „Karoliny XL”, a także opowiadała o „Kaśce podrywaczce” i bardzo osobistej książce napisanej dla czytelników dorosłych „Kobiecie zaklętej w kamień”. Pani Marta, jak zwykle, zadbała w swoich utworach o odmalowanie bohaterów i środowiska, w którym się obracają, z dużym znawstwem współczesnych realiów. Pisarka chętnie i wyczerpująco odpowiadała na pytania młodzieży na temat pracy twórczej, swoich bohaterów, przyjaźni, rodziny i kontaktów z czytelnikami.
Po spotkaniu można było kupić nowe książki pisarki i otrzymać autograf. Młodzież pożegnała panią Martę kwiatami.