Spotkanie z pisarką Krystyną Śmigielską

169We wtorek 16 marca br przyjechała do Twardogóry na zaproszenie Biblioteki Publicznej autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych Krystyna Śmigielska.

Pani Krystyna pochodzi z niedalekiego Wołowa, była nauczycielką, animatorką kultury i bibliotekarką. Jako pisarka zadebiutowała w 2006 roku opowiadaniem Zbieracz grzechów. Później wydała dwie książki dla dzieci: Węszący Renifer, czyli tydzień z ciocią Julią i Tekla, a dla dorosłych Ty to głupia jesteś i Berżeretka bez przepisu. Oddane do druku są już Zbieracz grzechów i inne opowiadania oraz druga część przygód lalki Tekli:Tekla i płaczący braciszek.
Kiedy pani Krystyna przestała pracować zawodowo, postanowiła znaleźć takie zajęcie, które pozwoliłoby jej w dalszym ciągu na spotkania z młodymi ludźmi. Stąd właśnie pomysł na pisarstwo i spotkania autorskie.
Na spotkanie z pisarką przyszli uczniowie z klas piątych i szóstych ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze wraz z wychowawczyniami. Oczywiście nie mogło zabraknąć na nim oryginalnej, porcelanowej lalki Tekli, która podróżuje wraz z panią Krystyną po całej Polsce.
Spotkanie z pisarką zaczęło się dość niekonwencjonalnie, ponieważ zapytała młodych ludzi o ich marzenia. Oczywiście marzenia były różne, ktoś chciał zostać piłkarzem, ktoś piosenkarką, a jeszcze ktoś polecieć do Disneylandu w Kalifornii. Pani Krystyna zachęcała wszystkich do realizacji swoich marzeń i podejmowania działań, które będą rozwijać ich talenty.
Pisarka czytała fragmenty swoich książek, zainscenizowała wraz z chłopcami scenkę kradzieży w supermarkecie i uczulała młodych ludzi właśnie na takie sytuacje. Jedna z dziewczynek podjęła się narysowania lalki Tekli, kolejnej do kolekcji pani Krystyny. Natomiast wszyscy mogli wysłuchać śpiewu Julii, laureatki wielu konkursów piosenki i poezji śpiewanej.
Uczniowie pożegnali pisarkę kwiatami. Po spotkaniu można było kupić książki, na których pani Krystyna składała autografy.