Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

Spotkanie z pisarką Krystyną Śmigielską

img_2-44W czwartek 24 października przyjechała do Twardogóry na zaproszenie Biblioteki Publicznej mieszkająca pod Wołowem autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych Krystyna Śmigielska. Pisarka gościła już w Twardogórze w 2010 roku, ale żywiołowość tamtego spotkania tak zapadła bibliotekarkom w pamięć, że postanowiły kolejną grupę młodzieży zapoznać z jej osobą i twórczością. Na spotkanie przyszli pierwszoklasiści z Gimnazjum nr 1 pod opieką bibliotekarki Barbary Krzesaj.
Z właściwą sobie energią pani Krystyna wywołała od razu gimnazjalistów do tablicy i według ich marzeń przydzieliła role. Grupa marząca o pisaniu musiała zaobserwować przez okno, co dzieje się na zewnątrz i potem to opisać, pięknie rysująca Iga zabrała się za tworzenie tajemniczego portretu, śpiewająca Julia wybierała utwór, który chciałaby zaśpiewać, a marzący o karierze aktorskiej Kuba i Mikołaj „namawiali” się z panią Krystyną na korytarzu, co też zagrają przed całą grupą.
Pisarka opowiadała też młodym ludziom o swoich marzeniach, okazało się, że przesiąknięta w domu atmosferą obcowania z literaturą, już jako pięciolatka umiała czytać i marzyła o pisarstwie, drugim marzeniem, było zostanie „niewidzialną aktorką”, czyli aktorką teatru lalek. Przeszkodą nie do pokonania na egzaminie, okazał się brak umiejętności wokalnych…
Gdy nadszedł czas, aby „wywołani do tablicy” przedstawili swoje dzieła, najbardziej zachwycił wszystkich opis sytuacji za oknem przedstawiony przez Pawła, brawami młodzi ludzie nagrodzili rysunek lalki stworzony przez koleżankę, bardzo podobał się również zaśpiewany przez Julię utwór „Być kobietą”, nie wspominając już o inscenizacji kradzieży w supermarkecie przedstawionej przez pisarkę wraz z Mikołajem i Kubą.
Pani Krystyna umiejętnie połączyła wątek marzeń młodych ludzi i własnych z promocją swoich książek. „Mój przyjaciel Kwako” to książka dla najmłodszych, którą można przedstawić w teatrze lalek, „Tekla” to lalka, która potrafi zmienić swoje właścicielki, „Węszący Renifer, czyli tydzień z ciocią Julią” uczula młodych ludzi na zagrożenie kradzieżą i świetnie nadaje si ę do inscenizacji.
Pisarka udzieliła też młodym kilku rad dotyczących pracy twórczej, a na koniec spotkania był czas na pytania, autografy i podziękowania.

Galeria

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up