Spotkanie z pisarką Heidi Hassenmüller.

We wtorek 8 października br. przyjechała do Twardogóry na zaproszenie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy znana i ceniona pisarka dla młodzieży Heidi Hassenmüller.

Pani Hassenmüller urodziła się w Hamburgu, a w 1974 roku wraz z rodziną przeprowadziła się do Holandii. Tam studiowała dziennikarstwo i literaturę. Pisarka stale współpracuje z wieloma gazetami i czasopismami krajowymi oraz zagranicznymi, jest autorką sztuki teatralnej, wielu opowiadań, ale w Polsce znana jest przede wszystkim jako autorka wielu książek poświęconych problemom młodych ludzi.
Heidi Hassenmüller od 14 lat tworzy jako autor niezależny i dzięki temu bardzo często spotyka się z czytelnikami w bibliotekach, szkołach i domach kultury. Dla pisarki najważniejszy jest bezpośredni kontakt przede wszystkim z młodymi ludźmi, możliwość podejmowania z nimi dyskusji na ważne i interesujące tematy. Często właśnie podczas takich spotkań rodzi się w głowie pisarki pomysł na nową książkę.
Dotychczas pisarka opublikowała ponad 20 książek. Jest laureatką kilku nagród za swoją twórczość, w tym najbardziej znacząca to Buxtehuder Bulle w 1990 r. za „Dobranoc, słonko”, w kategorii najlepsza niemieckojęzyczna powieść dla młodzieży. Tytuł ten jest obecnie zalecany w szkołach niemieckich jako lektura.
Na spotkanie z pisarką do biblioteki przyszły dwie klasy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Twardogórze pod opieką bibliotekarki i nauczycieli. Dużym zaskoczeniem dla wszystkich była prośba pisarki o to, aby salę, w której odbywało się spotkanie opuścili nauczyciele. Pani Hassenmüller uzasadniła tę prośbę swoimi wcześniejszymi doświadczeniami w spotkaniach z młodzieżą, która jest bardziej otwarta i chętniej mówi o swoich problemach pod nieobecność nauczycieli. Wychowawcami, którzy udali się do bibliotecznej czytelni, zajął się dyrektor Oficyny Wydawniczej FOKA Wojciech Karwacki, który przywiózł pisarkę na spotkanie, a w tym czasie młodzież…
Młodzież zadawała pisarce pytania, a ta za pośrednictwem tłumaczki odpowiadała na nie wyczerpująco. Licealiści skupili się na twórczości autorki, ale pytali także o życie prywatne i światopogląd pani Hassenmüller. Pisarka w swoich wypowiedziach poruszała trudne, ale bliskie młodym ludziom tematy, wykorzystywania seksualnego nieletnich, agresji wśród młodych ludzi, pedofilii księży, odradzania się ruchu nazistowskiego, programów telewizyjnych typu reality show i promujących młode talenty, a także zagrożeń płynących z internetu.
Na ostatnie 20 minut spotkania nauczyciele wrócili „z wygnania” i mogli porozmawiać z pisarką.
Uczestnicy spotkania kupili bardzo dużo książek pani Heidi, która chętnie składała na nich autografy z indywidualnymi dedykacjami. Młodzi ludzie pożegnali naszego gościa kwiatami i upominkami promującymi Gminę Twardogóra. Był też oczywiście czas na wspólne fotografie.
Po spotkaniu oficjalnym, odbyło się jeszcze jedno „małe nieformalne spotkanie”, na którym zostały osoby zaintrygowane niebanalną osobowością pisarki, jej hartem ducha i pogodnym usposobieniem. Wszystkie te cechy razem wzięte spowodowały chyba, że pani Hassenmüller, mimo traumatycznych przeżyć z dzieciństwa, czuje się osobą szczęśliwą.