Spotkanie z pisarką Barbarą Gawryluk

img_001-13We wtorek 25 kwietnia przyjechała do Twardogóry na zaproszenie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Władysława Reymonta pisarka, dziennikarka i tłumaczka języka szwedzkiego Barbara Gawryluk. Na spotkanie przyszli uczniowie klasy IV ze SP nr 2 z wychowawczynią Grażyna Jabłońską-Podymą oraz klasy VI a ze SP nr 1 z panią Martą Kozioł-Skrzypczak.

Pani Barbara opowiadała młodzieży o swojej pracy pisarza-reportażysty, impulsem do napisania książki jest dla niej historia, która wydarzyła się naprawdę. Pisarka czytała fragmenty swoich książek: „Teraz tu jest nasz dom”, która ukazała się w serii „Wojny dorosłych-historie dzieci” i opowiada o losach ukraińskiej rodziny o polskich korzeniach, która w czasie niedawnej wojny ukraińsko-rosyjskiej decyduje się na wyjazd z objętego działaniami wojennymi Doniecka do Polski, a także „Moje Bullerbyn” opowiadającej o emigracji polskiej rodziny do Szwecji. Mówiła również o książce „Czarna, Klifka i tajemnice dna morza”, która porusza sprawę ochrony bałtyckich fok i statku zatopionego po zakończeniu II wojny światowej przez ZSRR. Pisarka chętnie odpowiadała na pytania zadawane przez uczestników spotkania, które, jak podkreśliła, są często wskazówką lub inspiracją dla jej dalszej twórczości.
Uczniowie twardogórskich szkół pożegnali panią Barbarę kwiatami.

(abc)