Spotkanie z pedagogiem Iwoną Podlasińską w Grabownie Wielkim

img_3-83,,Każdy problem można rozwiązać” – pod takim hasłem dnia 7 marca br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze ,w Filii w Grabownie Wielkim odbyło się spotkanie z pedagogiem panią Iwoną Podlasińską z Wrocławia. Uczestnikami spotkania była młodzież z tutejszej Szkoły Podstawowej, uczniowie kl.IV-VI z opiekunami, Bożeną Boruszkowską-Chołą , Zofią Kulik i Grażyną Sanią.Po zapoznaniu i przywitaniu gościa, i rozdaniu kartek z pytaniami do bingo, rozpoczęła się gra. Kolejne polecenie to dyskusja o problemie: jak go  możliwie szybko zauważyć, próby rozwiązania. Pani Iwona przeczytała fragment opowiadania Anny Onichimowskiej „Dziesięć stron świata”, gdzie poznajemy 4-osobową japońską  rodzinę z wielkim  problemem. Po wysłuchaniu opowiadania rozpoczęła się burzliwa dyskusja o tym, jak można tej rodzinie pomóc, czy są jakiekolwiek szanse aby mogli stać się szczęśliwą rodziną tak jak kiedyś. Jedna z osób jest chora na Hikikomori,to termin określający chorobę cywilizacyjną występującą coraz liczniej w Japonii,określa również osoby, których choroba ta dotyczy. Hikikomori polega na skrajnym wycofaniu się z życia społecznego i ograniczeniu kontaktów z innymi ludźmi,wystarczy przecież kliknąć i na ekranie widzimy twarz osoby z którą chcemy porozmawiać oraz słyszymy jej głos. Ilość czasu spędzonego przed komputerem przez nastolatków ciągle narasta i stanowi problem,powodując izolację z otoczeniem,która może trwać bardzo długo. Po spotkaniu młodzież uwierzyła, że  każdy problem można rozwiązać  tylko… trzeba go dostrzec i się z nim zmierzyć. Dziękujemy za takie życiowe spotkania, które nas młodych czynią Mądrzejszymi.

Galeria: