Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

Spotkanie z pasjonatem – geologiem Mariuszem Białeckim 01.03.2018

W czwartek 1 marca z pasjonatem – geologiem Mariuszem Białeckim spotkali się po raz drugi, w Bibliotece Publicznej, młodzi członkowie Klubu Młodego Odkrywcy działającego w SP nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze pod opieką Bożeny Hołubki.

Od listopada 2017r. do lutego 2018r. można było oglądać w twardogórskiej bibliotece wystawę: „Kopalna flora naszej ziemi. Skamieniałe drewno z kolekcji Mariusza Białeckiego. Prywatna Pracownia Paleobotaniczna Drewien Kopalnych w Warszawie oddział terenowy Twardogóra”. Wtedy też, 23 listopada, młodzi pasjonaci nauk ścisłych wraz z wychowawczyniami Bożeną Hołubką i Bożeną Zimą-Maszyną spotkali się z panem Białeckim po raz pierwszy: oglądali wystawę, podziwiali zbiory zgromadzone podczas wędrówek po Polsce i świecie.

Spotkanie marcowe było już ściśle ukierunkowane na zbiory Pana Mariusza pochodzące z karbonu. Młodzież nie tylko otrzymała solidna dawkę wiadomości o tym okresie geologicznym w dziejach Ziemi, ale mogła też obejrzeć (dotknąć, a nawet powąchać) skamieniałości roślin i zwierząt (dużą rzadkość) znalezione w naszych okolicach. Pan Mariusz prezentował też swoje szkice i rysunki karbonowych roślin, zainteresowanym rysowaniem pokazał jak można narysować sigilarie – karbońskie drzewo zarodnikowe.

Kolejne spotkanie z Mariuszem Białeckim odbędzie się na początku kwietnia.

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up