Spotkanie z ilustratorką Agnieszką Żelewską

188Na zaproszenie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze przyjechała do naszej gminy ilustratorka Agnieszka Żelewska.

Spotkanie z panią Agnieszką odbyło się we wtorek 11 maja w filii bibliotecznej w Grabownie Wielkim.
Agnieszka Żelewska jest mieszkanką Sopotu, studiowała w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki, gdzie zrobiła dyplom z ilustracji książkowej. Do tej pory zaprojektowała i zilustrowała kilkanaście książek dla dzieci m.in. „Opowieści do poduszki”, „O słodkiej królewnie i pięknym księciu”, „Baśnie. Mała Syrenka”, „Wesoły Ryjek”. W wolnych chwilach szyje zabawki (Żelkoty, Lale i Szydełkowce).
Pani Agnieszka brała udział w licznych wystawach ilustracji w Polsce i za granicą. W 2000 oraz 2002 roku zdobyła główne nagrody w prestiżowym konkursie „Książka Roku” organizowanym przez Polską Sekcję IBBY. W roku 2004 została wpisana na Listę Honorową IBBY za ilustracje do książki „Bajki o rzeczach i nierzeczach” Zofii Beszczyńskiej.
W spotkaniu z ilustratorką uczestniczyły dzieci z klasy II i III ze SP w Grabownie Wielkim wraz z wychowawczyniami Ewą Łączewną i Anną Dżugaj.
Tematem przewodnim spotkania było powstawanie książki. Pani Agnieszka opowiadała dzieciom o tym procesie, prezentowała kartki z tekstem i ilustracjami, które następnie są zszywane, a także obwolutę.
Następnie dzieci mogły wykazać się swoimi talentami, uczestnicząc w warsztatach plastycznych pod kierunkiem ilustratorki. Na kartkach o formacie A4 z naklejonym elementem dorysowywały kredkami, mazakami, czy farbami to co podpowiadała im wyobraźnia.
Po spotkaniu dzieci mogły kupić książki ilustrowane przez Agnieszkę Żelewską, na których nasz gość składał autografy. Ilustratorka podziękowała za wspólną zabawę wpisami do kronik, a dzieci pożegnały panią Agnieszkę kwiatami.