Spotkanie przy choince w Goszczu

img_0096W piątek 14 grudnia przy okazji przerabiania lektury szkolnej „ Dzieci z Bullerbyn”, do biblioteki w Goszczu na „Spotkanie przy choince” przyszła klasa III SP wraz z wychowawczynią Danutą Zając.

Uczniowie przynieśli stroiki świąteczne, z których została zrobiona wystawa dla wszystkich odwiedzających w tych dniach bibliotekę.

Przebrane dzieci przeistoczyły się w prawdziwych aktorów, przedstawiając scenkę z życia dzieci w Bullerbyn: „Kto jest kim w zagrodzie północnej, środkowej i południowej”. Następnie bibliotekarka Dorota Markowska przeczytała opowiadanie „Jak obchodzimy w Bullerbyn Gwiazdkę”.

Wszyscy uczniowie chętnie zgłosili się do konkursu dotyczącego lektury. W grupach stworzonych z mieszkańców Zagród pracowali nad przeczytanym tekstem, kolorowali choinki oraz przedstawiali różne tradycje dotyczące Świąt Bożego Narodzenia w państwach europejskich i na całym świecie. Ponieważ Gwiazdka w Bullerbyn rozpoczyna się tego dnia, gdy dzieci pieką pierniczki, na naszym spotkaniu nie mogło ich zabraknąć. Wszyscy zasiedli do gościny przy świątecznie przystrojonym stole. Częstując się pierniczkami – kilkoro dzieci przyniosło pieczone z mamą w domu – popijając ciepłą herbatkę, opowiadano sobie jak to w naszych polskich rodzinach obchodzimy święta.

Następnie odbył się prawdziwy koncert bożonarodzeniowy w wykonaniu Paulinki Treli -skrzypce, Karolinki Gierszon – organy, Paulinki Mateusiak – gitara i Karola Maślanki-gitara. Były też śpiewane kolędy przez poszczególne dzieci, a wspólnie odśpiewano „Wśród nocnej ciszy”.

Ponieważ Święta to dla dzieci przede wszystkim Mikołaj i prezenty w bibliotece nie obyło się bez nich. Każdy otrzymał od Mikołaja prezencik, w którym oczywiście ukryte były migdały, a z nimi niespodzianka związana z bohaterami lektury Agdą i Oskarem. Radości i śmiechu było wiele, a klasa III bawiła się w bibliotece wyśmienicie przez kilka godzin.