Spotkania z pisarką Agnieszką Frączek

W środę 22 marca br. przyjechała do Twardogóry na zaproszenie Biblioteki Publicznej znana i ceniona pisarka dziecięca Agnieszka Frączek, która jest germanistką, doktorem habilitowanym językoznawstwa i leksykografem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. W swoich książkach popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie, opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi. Stworzyła też całą serię książek logopedycznych.

Na spotkanie z pisarką przyszły do biblioteki dwie klasy szóste ze SP nr 1 i  2 wraz z nauczycielkami języka polskiego Aliną Zimniak-Plutą i Grażyną Jabłońską-Podymą.
Pani Agnieszka prowadziła spotkanie w żywy i interesujący sposób: przeplatała anegdoty i przykłady na temat błędów językowych, które popełniamy w czasie codziennej wymiany zdań, z czytaniem swoich wierszy, angażowała szóstoklasistów do uzupełniania końcówek wierszowanych łamańców językowych, zachęcała do szukania i wyjaśniania błędów w skonstruowanych przez siebie wypowiedziach. Pisarka nie krytykowała pomyłek, wprost przeciwnie – zachęcała do zadawania pytań, zastanawiania się nad naszym rodzimym językiem, który nota bene jest bardzo trudny.
Młodzi ludzie podziękowali pisarce za spotkanie kwiatami. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek i audiobooków pisarki, które znajdują się w zbiorach biblioteki. Z Twardogóry Agnieszka Frączek udałą się jeszcze na spotkania z dziećmi w filiach bibliotecznych w Goszczu i Grabownie Wielkim.

abc

Dnia 22 marca w bibliotece publicznej i szkolnej w Grabownie Wielkim odbyło się spotkanie autorskie dla dzieci z Agnieszką  Frączek. Na wstępie uroczystości, po wysłuchaniu recytacji wierszy w wykonaniu uczniów
klasy IV i I, nastąpiła uroczystość pasowania na czytelników uczniów klasy I, której wychowawczynią jest Małgorzata Noga. Dzieci przebrane za bohaterów wierszy, powtarzały za bibliotekarką Haliną Konarzewską regułkę przyrzeczenia. Pisarka dotykając ramienia każdego dziecka, pasowała je na prawowitego czytelnika biblioteki. Czytelnikom gratulowano, wręczając dyplomy .
Pani Agnieszka Frączek opowiadała najmłodszym jak powstają książki i czytała swoje wiersze.
Czy wszyscy możemy zostać pisarzami? Dzieci zgadywały co trzeba mieć w sobie, aby rozpocząć pisanie. Wielki talent pisarski – nie wszyscy go mają, ale spotkanie z pisarzem to zawsze dla dzieci duża atrakcja. Oby więcej takich spotkań.

Halina Konarzewska

Pisarka odwiedziła również Goszcz, gdzie spotkała się z uczniami klas młodszych.