Spotkania z pasjami w Goszczu

img_1-118W czwartek 10 kwietnia w bibliotece w Goszczu odbyło się spotkanie dla osób 50+   z cyklu „Spotkania z pasjami”. Jest to projekt realizowany przez Fundację Orange dla Bibliotek, w którym już po raz drugi uczestniczy goszczańska biblioteka.

Uczestnicy wirtualnego czwartkowego  spotkania mieli okazje bliżej poznać Emiliana Kamińskiego- aktora, reżysera i założyciela i dyrektorem Teatru Kamienica w Warszawie, a także człowieka wielu odznaczeń i profesji. Celem spotkania było  pokazanie, że odkrywanie miejsc, w którym żyjemy może stać się prawdziwą przygodą. Pan Emilian jest także pasjonatem historii, szczególnie tej dotyczącej jego rodzinnego miasta w okresie międzywojennym.  mówi, że to tu się wychował, tu zaczął pracę, temu miejscu zawdzięcza najwięcej, dlatego swoje serce oddał właśnie Warszawie. Miłość do stolicy widać także, odwiedzając założony przez niego teatr – Teatr Kamienica. Decydując się na założenie własnego teatru, wiedział już, że miejsce to powinno był wypełnione duchem i historią Warszawy. Sam budynek teatru jest miejscem wyjątkowym – jest to jedna z nielicznych kamienic, które przetrwały II wojnę światową. Wymagał jednak ogromnego nakładu pracy. Pan Emilian osobiście koordynował wszystkie działania związane z renowacją budynku, często angażując się nawet w prace budowlane. Nie chciał jednak poprzestać jedynie na odnowieniu zabytkowego budynku. Postanowił przypomnieć Warszawiakom i nie tylko, jakim miastem była stolica tuż przed wybuchem II wojny światowej. W tym celu zaprosił do współpracy dwójkę artystów architektów, którzy przygotowali na podstawie starych fotografii makietę przedwojennej Warszawy.  Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć część makiety i wnętrz teatru oraz krótki filmik na 5-lecie teatru oraz  występujących bezdomnych i osoby niepełnosprawne zapraszane często do gry w teatrze.

Galeria: