Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

Spotkania literackie dla najmłodszych

Od września dział dla dzieci i młodzieży twardogórskiej Biblioteki Publicznej zaproponował swoim najmłodszym użytkownikom nową inicjatywę w postaci popołudniowych głośnych czytanek. Spotkania odbywają się w środy o 16.30. Wiadomość o czytankach została podana do miejskich szkół i przedszkoli.Cotygodniowe spotkania gromadzą od kilku do kilkudziesięciu osób: przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, rodziców, babcie i dziadków. Dzieci samodzielnie wybierają lektury do czytania, czasem są to krótkie teksty, które możemy przeczytać na jednych zajęciach (np. Pomelo, Tomek i przyjaciele), czasem jak w przypadku Scoobiego, czy książki Ewy Nowak „Mecz o wszystko”, czytamy je przez kilka tygodni. Repertuar oczywiście uwzględnia potrzeby dziewczynek i chłopców. Aby zajęcia nie opierały się tylko na tekście (przypominanie treści z ubiegłego tygodnia, ćwiczenia na zrozumienie tekstu), bibliotekarka stara się je uatrakcyjnić przygotowując zagadki, rebusy, zajęcia plastyczne i słodkie niespodzianki oraz wykorzystując pomoce edukacyjne z projektu Edukacja dla Doliny Baryczy. W zabawy angażowane są również osoby dorosłe towarzyszące dzieciom na zajęciach.
Od końca listopada (święto Pluszowego Misia i Andrzejki) do końca grudnia (Mikołaj, święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok) rozpoczęliśmy cykl zajęć tematycznych związanych z tymi radosnymi wydarzeniami. Obok kontynuowanych czytanek na spotkania przygotowywane były teksty o misiach, zwyczajach świątecznych w innych krajach europejskich i dwunastu miesiącach oraz andrzejkowe wróżby.
Popołudniowe czytanki to świetny sposób na spędzenie czasu wspólnie ze swoim dzieckiem, zawarcie nowych znajomości, a może też przyjaźni między dorosłymi i dziećmi, to także sposób, dzięki któremu biblioteka staje się tzw. „trzecim miejscem” obok domu i szkoły/pracy.

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up