Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

Smakołyki z Doliny Baryczy

img_4-27W poniedziałkowy poranek 30 września odbyło się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze spotkanie z wytwarzającą sery i chleby mieszkanką Dąbrowy Kazimierą Pruską. Spotkanie było jednym z elementów realizowanego od czerwca br. przez Klub Seniora pod patronatem Biblioteki grantu „Odkrywanie Doliny Baryczy przez dużych i małych”.

W międzypokoleniowym spotkaniu wzięła udział młodzież gimnazjalna pod opieką wychowawczyni Bożeny Hołubki, członkowie bibliotecznego Klubu Seniora, seniorzy z Goszcza, panie z chóru „Grabowianie” oraz mieszkańcy gminy Twardogóra, zainteresowani tematyką. Pani Kazimiera przyznała, że u podstaw jej zainteresowania zdrowym żywieniem i ziołami leżą kłopoty zdrowotne, które pojawiały się w rodzinie. Swoją wiedzę na ten temat pogłębia od lat, a jej przepisy na chleb i sery ulegają zmianom i ulepszeniom. Ważne jest, aby nic się nie zmarnowało, dlatego chleb jej jest pieczony na serwatce z mleka koziego, która jest produktem ubocznym przy wytwarzaniu sera. Duży wkład w modyfikowanie przepisów pani Pruskiej na sery ma zięć, który jest obcokrajowcem. On także przekonał całą rodzinę do regularnego picia ziół. Pani Kazia nie ma w domu leków, wszystkie dolegliwości leczy ziołami , stosuje również naturalne kosmetyki.

W czasie spotkania można było spróbować chleba i serów wytwarzanych przez panią Kazimierę, a także napić się herbaty z liści jeżyny, maliny, poziomki i porzeczki. O tym, że wszystko było pyszne, a przede wszystkim naturalne i zdrowe, świadczyły tylko puste miseczki i talerze po produktach naszego gościa. Starsi uczestnicy spotkania zachwyceni spotkaniem i wiedzą pani Pruskiej zatrzymali się w pomieszczeniach biblioteki nieco dłużej, aby posłuchać indywidualnych porad i podzielić się swoimi doświadczeniami w ziołolecznictwie.

Galeria

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up