Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Zające wielkanocne”.

W czwartek 27 marca br. odbyło się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze rozstrzygnięcie gminnego konkursu plastycznego „Zające wielkanocne”.„Najstarsze źródła przedstawiające zająca z wielkanocnymi jajkami pochodzą z końca XVII wieku. Wyjaśnień tego niezwykłego związku jest wiele. Gdy jedni widzą tu nawiązanie do zwyczajów podatkowych, […] inni próbują spojrzeć na problem oczyma dzieci. One to mogły w czasie Wielkanocy zauważyć na polach biegające zające, zapowiadające nadejście wiosny. Ponieważ zawsze obdarowywane były w te święta pisankami, łatwo było przypisać właśnie zającom rolę roznosicieli tych prezentów.” Gość Niedzielny (15/2001)

Do konkursu zgłoszono 154 zające, ze wszystkich gminnych szkół oraz Miejskiego Przedszkola, wykonane w różnych technikach plastycznych. Jury „zajączkowego” konkursu w składzie: Ola Maria Kirchmann, Maria Kucharska i Beata Pięta nagrodziło i wyróżniło 23 prace indywidualne i jedną zbiorową. Nagrody książkowe i rzeczowe wręczył dzieciom burmistrz Twardogóry Jan Dżugaj, który też był fundatorem pierwszych nagród w poszczególnych kategoriach wiekowych.

W kategorii przedszkolaków: I nagrodę Burmistrza otrzymał Adrian Duczmal z Miejskiego Przedszkola w Twardogórze, natomiast wyróżniono Martę Piech z klasy „0” ze SP w Goszczu i Grupę VI pięciolatków z Miejskiego Przedszkola.

W kategorii uczniów klas I-III szkół podstawowych: I nagrodę Burmistrza otrzymała Krystyna Wójcik ze SP nr 1 w Twardogórze, drugą Marcin Zagrodnicki ze SP w Goszczu, trzecią Anna Barańska z „jedynki”, a wyróżniono Klaudię Jaroszewską, Klaudię Kieruzel, Klaudię Kopeć i Pawła Oko ze SP nr 2 w Twardogórze, Agatę Rumińską ze SP w Goszczu oraz Monikę Jaśkiewicz i Sylwię Lityńską ze SP nr 1.

Wśród uczniów klas IV-VI: I nagrodę Burmistrza otrzymała Marlena Mrowicka ze SP w Chełstowie, drugą nagrodę zdobyła Natalia Pięta ze SP w Grabownie Wielkim, a trzecią Michał Skrzypczyński ze SP nr 1. Wyróżnienia w tej kategorii wiekowej otrzymały: Aurelia Kozyrska, Marta Fuss, Justyna Kędziora, Maja Olszańska i Martyna Radomska z twardogórskiej „jedynki” oraz Agata Mikuła z Gimnazjum nr 2, Martyna Jelonek ze SP w Chełstowie i Magdalena Czerniejewska ze SP w Grabownie Wielkim.

Wystawę „Zające wielkanocne” można oglądać w bibliotece do początku maja w godzinach pracy placówki.

(abc)