„Zręczne ręce Lidii Szmajdy” – wystawa haftów krzyżykowych w Grabownie Wielkim

img_0164aW grabowiańskiej filii Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze można oglądać wystawę haftów krzyżykowych Lidii Szmajdy. Wystawa jest kolejną ekspozycją z cyklu „Zręczne ręce”. Piękne, wielkoformatowe, haftowane obrazy pani Lidii będzie można oglądać w bibliotece do końca wakacji.

Pani Lidia tak pisze o sobie samej i swojej pasji:
„Obiecałam napisać kilka słów o sobie, chociaż sama do końca nie wiem co tak naprawdę mam napisać. Z reguły jestem skromną osobą i nie bardzo lubię mówić o sobie.
Mam 39 lat, męża, jednego dorosłego już syna. Pochodzę z Sycowa, obecnie mieszkam we wsi Dobra pod Oleśnicą.
Z zawodu jestem ekonomistą. Kilka lat temu porzuciłam pracę w banku, aby wraz z mężem poprowadzić działalność gospodarczą (…).
Robótkami ręcznymi interesowałam się od wczesnych lat, chociaż początkowo to był haft płaski i richelieu oraz robótki szydełkowe, (…) haft krzyżykowy już wtedy nie był mi obcy. Tak naprawdę to haftem krzyżykowym zainteresowałam się dopiero, gdy w moje ręce wpadło niemieckie pismo „BURDA” prezentujące w/w wzory. Pierwszymi pracami były 4 obrazy przedstawiające „cztery pory roku: wiosna, lato, jesień, zima”.
Wkrótce okazało się, iż zajęcie to relaksuje mnie, odpręża fizycznie i psychicznie, tak więc pochłonęło mnie całkowicie. Poświęcam temu, oczywiście w miarę możliwości i zdrowego rozsądku, każdą wolną chwilę.
Obecnie wzory do swoich prac czerpię głównie z czasopism takich jak:”Anna”, „Kram z robótkami”, „Hafty polskie”, „Złota kolekcja”. Wyszywam tylko duże obrazy, przeważnie przedstawiające pejzaże, zwierzęta. Lubię naturę. Inspiruję się twórczością znanych malarzy takich jak: Leonardo da Vinci, Kossak, Sikora, Mucha.
Nigdy wcześniej nie prezentowałam swoich prac publicznie, więc bardzo mnie ucieszy fakt, że znajdzie się „ktoś”, kto zechce je [wystawić i] obejrzeć.”
Lidia Szmajda