„Tolerancja, brzydkie wyrazy, magiczne słówka”

img_8591W środę 31 października na poranek z bajką terapeutyczną przyszły do Biblioteki w Twardogórze dzieci ze SP nr 3 wraz z wychowawczyniami Aleksandrą Potyrałą i Anną Szierok, a także bibliotekarką Agatą Nikolin-Mrowicką.

Zajęcia poświęcone zostały trzem tematom: tolerancji, brzydkim wyrazom i magicznym słówkom. Bibliotekarka czytała dzieciom fragmenty książki Brigitte Hoffmann „Tolerancja i szacunek”, bajki terapeutyczne „Kłapouszek”, „Ministranci i brzydkie wyrazy” oraz wierszyki Marty Berowskiej „Tupliczki. Magiczne słówka”. Do zajęć został wykorzystany też scenariusz polecany przez Fundację Orange dla Bibliotek p.t. „Białe owce”.

Poprzez bajki i filmy rysunkowe przybliżone zostało dzieciom trudne zagadnienie tolerancji, szacunku i kompromisu. Dzięki prostym przykładom dzieci dowiedziały się, że przeklinanie to żadna „nowoczesna moda”, świadczy ono natomiast o złym wychowaniu, ubogim słownictwie i braku szacunku dla słuchaczy. Tupliczki opowiedziały dzieciom o tym kiedy używamy takich słów jak: dzień dobry, dziękuję, proszę, przepraszam i do widzenia.

Pozyskane na zajęciach wiadomości, dzieci utrwaliły za pomocą ćwiczeń z obrazkami. W czasie spotkania nie zabrakło też zabaw ruchowych, słownych i plastycznych. Na zakończenie dzieci otrzymały upominki kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” i słodycze.