W piątek 27 listopada już po raz ostatni w tym roku spotkali się w Bibliotece Publicznej w Twardogórze ze swoimi słuchaczami twardogórscy astroamatorzy Ryszard Kałużny, Henryk Krygiel i Witold Mieszała. Wykład traktował o radioastronomii amatorskiej.
Radioastronomia to dział astronomii, zajmujący się badaniem promieniowania elektromagnetycznego w zakresie fal radiowych, emitowanego przez obiekty kosmiczne. Słuchacze wykładu zostali zapoznani z historycznymi początkami radioastronomii i z działalnością czeskiego inżyniera Karla Janskyego, który w 1931 roku zaobserwował jako pierwszy promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwościach radiowych, dochodzące spoza Ziemi. Na slajdach można było obejrzeć pierwsze systemy antenowe. Panowie podali również częstotliwości nasłuchu używane w badaniach radioastronomicznych.
Radioźródłami są obszary nieba, z których dochodzi do nas promieniowanie. Największe z nich to: Słońce, Jowisz, Wenus, Księżyc, Mgławica Krab, Kasjopeja i tło galaktyczne. Źródłami promieniowania radiowego są w pewnym stopniu niemal wszystkie obiekty astronomiczne, których ciepło jest wyższe od zera absolutnego. Istnieją jednak źródła, których promieniowanie radiowe jest wielokrotnie silniejsze, niż wynikałoby to z oceny temperatury tych obiektów. Jest to tzw. promieniowanie synchrotronowe, wytwarzane przez elektrony poruszające się w polu magnetycznym (Jowisz, Mgławica Krab).
Okazuje się, że każdy z nas może „podsłuchiwać Kosmos” z pomocą urządzeń, które posiadamy w domu, ponieważ radioteleskop można skonstruować np. z odbiornika telewizyjnego, czy też zestawu satelitarnego. Ale chyba najlepiej będzie jeśli skorzystamy ze stworzonego 10 lat temu przez Kalifornijski Uniwersytet Berkeley projektu SETI@Home, który, dzięki coraz większym możliwościom komputerów domowych, popularności internetu i zainteresowaniu sygnałami z kosmosu, daje nam możliwość śledzenia nowości w tej dziedzinie we własnych pieleszach.
Listopadowy wykład był ostatnim z przygotowanych przez astroamatorów wykładów przeznaczonych dla szerokiej publiczności. Powstał jednak projekt powołania w Twardogórze Koła astronomicznego przy Bibliotece Publicznej. Na zajęcia Koła można zapisywać się w bibliotece do końca bieżącego roku. Zajęcia będą odbywać się dwa razy w miesiącu i obejmować część teoretyczną i warsztaty w terenie.