„Początki Wszechświata” – trzecia pogadanka w bibliotece

101W piątek 5 czerwca br. odbyło się w Bibliotece Publicznej w Twardogórze już po raz trzeci spotkanie z twardogórskimi astroamatorami. Wykład pod tytułem „Początki wszechświata” poprowadził Witold Mieszała. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Twardogórze wraz z nauczycielką Zofią Jelonek.

Pan Witold przedstawił dwie najbardziej popularne teorie na temat początków wszechświata, a więc tzw. Wielki Wybuch i inflację kosmologiczną Alana Gutha.
Teoria Wielkiego Wybuchu zakłada, że na początku nie było niczego . Po czym nagle – a stało się to 13-15 miliardów lat temu – pojawiły się przestrzeń, materia i czas.
Natomiast inflacja kosmologiczna jest hipotezą zaproponowaną przez amerykańskiego fizyka i kosmologa Alana Gutha i zakłada, że wczesny Wszechświat przeszedł przez fazę szybkiego rozszerzania się spowodowanego ujemną energią gęstości próżni. Proces rozszerzania się Wszechświata trwa cały czas, choć jest dużo wolniejszy niż na początku.
Wykładowca zaznaczył, że hipotezy na temat początków Wszechświata są czysto teoretyczne i przyjmuje się je „na wiarę”, dopóki nie pojawią się kolejne, bardziej prawdopodobne.
Trzy wykłady przeprowadzone przez twardogórskich astroamatorów w bibliotece publicznej na przełomie maja i czerwca były cyklem przygotowanym dla zainteresowanych tą problematyką. Po wakacjach panowie przewidują kolejny cykl wykładów, a także warsztaty praktyczne, w czasie których będzie można obserwować niebo.