„LOKALNI TWÓRCY” – wystawa obrazów w Kościele pod wezwaniem św. Trójcy i Matki Boskiej

img_6534W zabytkowych wnętrzach twardogórskiego Kościoła św. Trójcy i Matki Boskiej Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy zaproponowała, w czasie obchodów Dni Twardogóry, mieszkańcom naszego miasta, gminy oraz osobom przyjezdnym, wystawę prac plastycznych p.t. „Lokalni twórcy”.

Otwarcie wystawy, składającej się z dwóch części „Obrazów Adama Fajkowskiego” i prac uczestników ubiegłorocznego pleneru „Pejzaże znad Skoryni”, odbyło się wieczorem w piątek 25 maja. W uroczystości uczestniczyli: burmistrz Jan Dżugaj, wiceburmistrz Jan Bernacki, przewodniczący rady miejskiej Stanisław Adamski, dyrektor ZSP im. Jarosława Iwaszkiewicza w Twardogórze Andrzej Filipiak, dyrektor Miejskiego Przedszkola Anna Wrześniacka, członkinie Gminnej Koalicji na rzecz Biblioteki: Bożena Hołubka, Ola Maria Kirchmann, Nadija Łomanowa-Barańska i Dorota Siemaszko-Babij, a także rodzice i dziadkowie uczestników pleneru.

W otoczeniu młodych autorów obrazów i pana Adama Fajkowskiego, zaproszonych gości powitała dyrektor biblioteki Beata Pięta, która przedstawiła uzdolnionych twardogórskich twórców i samą ideę wystaw prezentujących lokalnych artystów od lat praktykowaną przez bibliotekę. Burmistrz Jan Dżugaj przedstawił miejsce, w którym mieliśmy przyjemność obcowania ze sztuką. Kościół św. Trójcy i Matki Boskiej w kwietniu br. został laureatem w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany – edycja 2012” w kategorii „architektura i konstrukcje drewniane”.

Wszyscy podziwiali eksponowane na wystawie obrazy i rysunki, był czas na rozmowy, wymianę poglądów i spokojne kontemplowanie sztuki. Swoimi przemyśleniami i wrażeniami uczestnicy wernisażu podzielili się na kartach bibliotecznej kroniki. Burmistrz Jan Dżugaj wyraził przekonanie, że „…inicjatywa (…) promująca naszych lokalnych twórców będzie kontynuowana”. Wiceburmistrz Jan Bernacki napisał: „Czekam z niecierpliwością na kolejną wystawę tak pięknych prac malarskich w tym miejscu”. Przewodniczącego Stanisława Adamskiego wystawa poplenerowa urzekła. Pani Dorota Nowak napisała: „Warto było przyjechać z Kalisza, by zobaczyć tę wspaniałą wystawę!”. „Duża radość zobaczyć w takim miejscu, (…) obraz swojego 2-letniego synka (przy pomocy mamy namalowany)” to słowa pana Tadeusza Bajcara. „Warto inicjować takie wydarzenia, aby tworzyć historię naszego miasta.” napisała mieszkanka Twardogóry Beata Bogusławska.

Wystawę „Lokalni twórcy” w czasie Dni Twardogóry 26 i 27 maja obejrzało około 160 osób. W jej organizacji pomagało 10 wolontariuszy z Gimnazjum nr 1 w Twardogórze pod opieką wychowawczyni Bożeny Hałubki. Wolontariuszki Klaudia Kopeć i Emilia Biernat napisały w bibliotecznej kronice „Dziękujemy za możliwość wsparcia wystawy naszym wolontariatem”.

Na prośbę szkół wystawa otwarta była jeszcze w poniedziałek 28 maja, kiedy to zwiedziły ją, obok kolejnych osób indywidualnych, 4 klasy ze SP nr 2 im. Jana Pawła II pod opieką pań: Barbary Gąbki, Ewy Łysek, Renaty Mularczyk i Barbary Franc oraz 4 klasy z Gimnazjum nr 1 z wychowawczyniami Anną Wolf, Małgorzatą Gąsior i Bożeną Hołubką.