„Inne układy planetarne w naszej galaktyce” – druga pogadanka w bibliotece

99W związku z ogłoszeniem roku 2009 – Międzynarodowym Rokiem Astronomii, odbyła się w piątek 22 maja br. w Bibliotece Publicznej w Twardogórze już po raz drugi adresowana do zainteresowanej młodzieży i dorosłych pogadanka na temat astronomii, przygotowana przez twardogórskich astroamatorów.

Wykład p.t. „Inne układy planetarne w naszej galaktyce” poprowadził Ryszard Kałużny.
Wykładowca przybliżył pojęcie układu planetarnego, a również przedstawił (także w sposób schematyczny) aktualne metody poszukiwania pozasłonecznych układów planetarnych, a więc: astrometrię, efekt Dopplera, obserwację pulsarów, tranzyt, mikrosoczewkowanie grawitacyjne, dyski okołogwiazdowe oraz bezpośrednią obserwację.
Pan Ryszard zwrócił szczególną uwagę na metodę obserwacji pulsarów, dzięki której polski astronom Aleksander Wolszczan i Dale Frail odkryli pierwsze pozasłoneczne planety. Dokonali tego w 1990 roku badając pulsara PSR B1257+12. Odkrycie zostało oficjalnie zaprezentowane na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Atlancie w styczniu 1992.W tym samym roku Aleksander Wolszczan otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za odkrycie pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego.
Do 2 kwietnia 2009 potwierdzono istnienie 292 pozasłonecznych systemów planetarnych (w tym 37 systemów wielokrotnych, czyli z więcej niż jedną planetą pozasłoneczną). Uczestnicy twardogórskiego wykładu mogli obejrzeć ilustracje przedstawiające plastyczne wyobrażenia innych układów planetarnych, które najczęściej znacznie różnią się między sobą.
Kolejnego wykładu na temat astronomii będzie można wysłuchać w bibliotece 5 czerwca o godzinie 16.00. Prelekcję „Początki wszechświata” poprowadzi Witold Mieszała.

Natomiast w sobotę 30 maja między godziną 19.00 a 21.00 astroamatorzy zapraszają na teleskopowe obserwacje powierzchni Księżyca na placu przy Straży Pożarnej w Twardogórze.