„Gromady gwiazd” – wykład astroamatora Henryka Krygiela

W piątek 11 stycznia odbyła się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy kolejna pogadanka o astronomii Henryka Krygiela w ramach działalności Koła Astronomicznego pod hasłem „Gromady gwiazd”.

Mgławice i supernowe są podstawowymi „magazynami” materii do powstawania nowych gwiazd. Pan Henryk podczas wykładu omówił proces powstawania nowych gwiazd, które oddziałują na siebie grawitacyjnie i dzięki temu skupiają się w gromady kuliste (o wyraźnym jądrze), bądź otwarte (o rzadszym jądrze) .

Na przepięknych fotografiach wykładowca zaprezentował oba rodzaje gromad m. in. kulistą M3 (NGC 5272) w Psach Gończych i otwartą M45 Plejady.

Nie zabrakło oczywiście wiadomości z własnego podwórka, a więc obserwacji spadających w grudniu geminidów zanotowanych przez stację bolidową pana Henryka i jego znajomych astroamatorów z Polski, Czech, Słowacji i Niemiec. Słuchacze zostali także zapoznani ze zjawiskami, które będzie można obserwować na niebie w styczniu.