Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

„Czarna książka kolorów” w bibliotece w Grabownie Wielkim

„Czarna książka kolorów”to prawdziwy „czarny” kruk. W 2012 roku została wydana w Polsce przez wydawnictwo Widnokrąg. Autorką książki jest Menena Cottin, wyjątkowa autorka, wyjątkowego opowiadania.

Bohaterami książki są dwaj chłopcy, z których jeden, Tomek jest niewidomy. Jego widzący przyjaciel opowiada, jak Tomek potrafi: poczuć,dotknąć,usłyszeć czy spróbować kolorów. Książka jest prawie w całości czarna – na czarnych stronach umieszczone są czarne ilustracje,czarne litery alfabetu Brailla, tylko tekst dla osób widzących wyróżniony jest jasnymi literami.
W środę 10 kwietnia „Czarna książka kolorów” pozwoliła uczniom klasy IV ze SP w Grabownie Wielkim zapoznać się ze światem osób niewidzących. Zajęcia poprowadziła w Bibliotece Publicznej bibliotekarka Halina Konarzewska. Dzieci wspólnie przeglądały książkę czytając kolejne strony. Potem każdy, mając zawiązane oczy, próbował dojść do kolegi, który przyzywał go do siebie głosem. Następna gra zaproponowana w czasie zabawy to”tajemnicze przedmioty”. Dzieci z zasłoniętymi oczami odgadywały, co trzymają w dłoniach. Na zakończenie bibliotekarka rozdała uczestnikom kartki z wydrukowanym alfabetem Braille’a, objaśniając jak „czyta się” ten alfabet.
Spotkanie stało się doskonałym sposobem zapoznania młodego czytelnika z tematem zmysłu wzroku, odmienności i niepełnosprawności.

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up