W piątek 30 września ruszyła w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze realizacja grantu „Bliżej gwiazd w Roku Heweliusza”. Grant ten, który dofinansowano: ze środków Programu „Działaj Lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez „Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce” oraz Lokalnej Organizacji Grantowej Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, realizowany jest pod patronatem twardogórskiej biblioteki przez Koło Astronomiczne.
Koło Astronomiczne od 3 lat stara się przybliżać mieszkańcom Twardogóry i okolic trudną, ale jednocześnie bardzo ciekawą wiedzę astronomiczną, poprzez organizację wykładów i warsztatów terenowych. W tym roku udało się pozyskać na działalność Koła pieniądze z grantu i dlatego też mogło ono poszerzyć swoją działalność. W ramach grantu Koło Astronomiczne będzie prowadziło nie tylko wykłady i obserwacje w terenie, ale także zorganizuje wycieczkę do Planetarium Uniwersytetu Wrocławskiego dla słuchaczy wykładów , konkurs plastyczny z nagrodami dla młodzieży i dorosłych na projekt „Modelu kosmosu” oraz wystawę pokonkursową.
Wykładom w bibliotece towarzyszyć będą dwie wystawy – książkowa „Astronomia na bibliotecznych półkach” i fotograficzna „Kolorowy Wszechświat”, prezentująca prace polskich astroamatorów. Wydrukowania zdjęć w wysokiej jakości na wystawę podjęło się wrocławskie Studio MAK. Wydruk zdjęć i wykonanie całej wystawy jest finansowym wkładem Biblioteki w Twardogórze w realizację grantu.
Piątkowy wykład p.t. „Inne księżyce w Układzie Słonecznym” cz. 1 poprowadził Henryk Krygiel. Słuchacze zostali zapoznani z największą planetą Układu Słonecznego Jowiszem i jej księżycami. Oglądając Jowisza przez teleskop zauważa się ciemnie i jasne pasy ułożone równoleżnikowo. Nie jest to jednak obraz powierzchni planety, raczej wichury, burze i wiry powstające w atmosferze Jowisza, ponieważ Jowisz jak wszystkie wielkie planety (niepodobne do Ziemi) utworzone są głównie z dwu gazów – wodoru i helu.
Jowisz ma co najmniej 16 księżyców. Cztery największe i najjaśniejsze można dostrzec z Ziemi nawet przez lornetkę lub małą lunetę. Księżyce te odkrył Galileusz i nazwał: Io, Europa, Ganimedes i Kallisto. Właśnie „księżyce galilejskie” zostały omówione na piątkowym wykładzie.
Na koniec wykładów nie obyło się też bez „wieści z własnego podwórka”. Pan Henryk zaprezentował zdjęcia i filmy z własnej stacji obserwacyjnej przedstawiające spadające Perseidy (maksimum przypadało w nocy z 12 na 13 sierpnia br.), Sprite’y nad Twardogórą, a także to samo zjawisko zaobserwowane przez kolegę w Podgórzynie. Zobaczyliśmy także fotografię astroamatora Krzysztofa Polakowskiego, który uchwycił zjawisko zorzy polarnej w Szwecji w nocy z 26 na 27 września br.
Był też czas na pytania i luźną wymianę poglądów.
W spotkaniu uczestniczyli gimnazjaliści z Gimnazjum nr 1 w Twardogórze, licealiści z twardogórskiego i oleśnickiego liceum, a także nauczycielki Bożena Hołubka, Zofia Jelonek, Maria Kucharska i Ludmiła Szymanek.
Uczestników wykładów pan Henryk zaprosił na obserwacje deszczu meteorów z roju Drakonidów w sobotę 8 października o 19.00 na plac przy Straży Pożarnej, kiedy to w ciągu godziny będzie można zobaczyć nawet 800 spadających meteorów. Oby warunki pogodowe dopisały!