„Astronomia jako hobby, czyli astronomia amatorska” – pogadanka w bibliotece

W piątek 8 maja br. odbyło się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze pierwsze spotkanie z twardogórskimi astroamatorami. Pogadankę pod tytułem „Astronomia jako hobby, czyli astronomia amatorska” przeprowadził Henryk Krygiel. Na spotkanie przyszła około 40 osobowa grupa gimnazjalistów, licealistów i osób zainteresowanych astronomią.
Wykład miał na celu wprowadzenie zainteresowanych w problematykę astronomiczną. Składał się z części historycznej, która przedstawiała astronomów od starożytności do czasów współczesnych, urządzenia służące im do obserwacji nieba oraz sposoby utrwalania zjawisk zachodzących na niebie – od rysunku po fotografię. Druga część wykładu, to pokazanie jak pracują współcześni astronomowie i astroamatorzy (sprzęt, literatura, obrotowa mapa nieba, spotkania astronomów na zlotach i specjalistyczna fotografia). Zebrani mogli obejrzeć zdjęcia wykonane za pomocą specjalistycznego sprzętu, a przedstawiające ciekawe zjawiska na niebie, np. mgławicę w kształcie sowiej głowy, czy też konia.

Wykład „Astronomia jako hobby…” był pierwszym z – przewidzianych trzech – przedwakacyjnych wykładów twardogórskich astroamatorów. Drugi p.t. „Inne układy planetarne w Naszej Galaktyce” przeprowadzi 22 maja br. o godz. 16.00 Ryszard Kałużny. Trzeci pod hasłem „Początki Wszechświata” poprowadzi 5 czerwca br. także o godz. 16.00 Witold Mieszała.