Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

Poznajemy kraje Unii Europejskiej – Rok 2018 Szwecja

W piątek 16 marca w Bibliotece Publicznej w Twardogórze odbyła się, już po raz ósmy, impreza pod hasłem „Poznajemy kraje Unii Europejskiej”. Przedmiotem naszego zainteresowania w tym roku była Szwecja. Pomysłodawczynią całego cyklu jest nauczycielka języka angielskiego w SP w Goszczu Nadija Łomanowa-Barańska.
Wszystkie szkoły z terenu miasta i gminy, a także niektóre świetlice środowiskowe, wzięły udział w ogłoszonym w lutym konkursie  plastycznym „Krajobrazy Szwecji”. Na konkurs wpłynęły 64 prace, które 12 marca oceniało jury konkursowe w składzie: Aleksandra Dwornikowska, Ewelina Mikołajczyk, Grażyna Muzyka Wychowaniec i Aleksandra Szumniak.
Jury przyznało:
– w kategorii uczniów klas I-III szkół podstawowych: pierwszą nagrodę Anastazji Skafarek ze SP w Grabownie Wielkim, drugą Marii Juszczak, trzecią Kacprowi Pietrzakowi ze SP 2 w Twardogórze, a wyróżnienia Agacie Barańskiej z „dwójki” i Wiktorowi Bednarskiemu z Grabowna Wielkiego,
–  kategorii uczniów klas IV-VI szkół podstawowych pierwszą nagrodę ex-aequo Mai Plucie z Grabowna Wielkiego i Janowi Dryzdowi z „dwójki”, drugą Michałowi Dynowskiem z SP 2, trzecią Aleksandrze Kral ze SP w Grabownie Wielkim, natomiast wyróżnienia Marii Karbowiak, Natalii Głąbickiej i Hannie Wójcik ze SP w Goszczu,
– w kategorii uczniów klas VII szkół podstawowych i gimnazjum pierwszą nagrodę Gabrieli Proć ze SP nr 2 w Twardogórze,
– w kategorii uczniów szkoły średniej pierwszą nagrodę Klaudii Woźniak, a drugą Agacie Różańskiej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Twardogórze.
Wystawa pokonkursowa „Krajobrazy Szwecji” towarzyszyła imprezie „Poznajemy kraje Unii Europejskiej – rok 2018 Szwecja”. Laureaci odebrali nagrody książkowe z rąk dyrektor SP w Goszczu Zofii Jelonek.
Impreza mająca na celu wszechstronne zapoznanie dzieci i młodzieży z krajami należącymi do Unii Europejskiej, jest pomyślana w ten sposób, aby każda gminna szkoła przygotowała jej element. W tym roku po raz pierwszy aktywny udział w imprezie wzięła SP w Grabownie Wielkim. Dzieci pod opieką nauczycielki Anny Dżugaj przygotowały inscenizację na podstawie powieści Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Twardogórze przygotowali: prezentację multimedialną o Szwecji pod kierunkiem nauczycielki języka angielskiego Magdaleny Jaworskiej, dwie piosenki z repertuaru najpopularniejszego szwedzkiego zespołu pod kierunkiem nauczycielki muzyki Barbary Franc, a dziewczęta z gimnazjum, prezentację o muzyce szwedzkiej. Uczennice SP w Goszczu pod opieką Nadiji Łomanowej-Barańskiej przygotowały prezentację o najpopularniejszej szwedzkiej pisarce dla dzieci Astrid Lindgren i ciekawie ją zaprezentowały. Uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Twardogórze z pomocą nauczycielki języka niemieckiego Anny Proć przygotowały potrawy szwedzkie i krótki odczyt na temat kuchni szwedzkiej. Pomysłodawczyni imprezy przygotowała też ćwiczenia językowe.
Za rok kolejna impreza poświęcona krajom Unii Europejskiej, tym razem „pojedziemy” do Bułgarii.

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up