Poznajemy kraje Unii Europejskiej – Rok 2012 Francja

img_6166W 2011 roku Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Twardogórze wraz z nauczycielką języka angielskiego w SP w Goszczu Nadiją Łomanową-Barańską rozpoczęła cykl spotkań dla dzieci i młodzieży „Poznajemy kraje Unii Europejskiej”.

17 marca, w Dzień św. Patryka – patrona Irlandii, uczestnicy imprezy poznawali „Zieloną wyspę Irlandię – ludzi, kraj i kulturę”.

W 2012 roku przedstawialiśmy młodym ludziom z terenu miasta i gminy Francję. W przygotowanie imprezy, poza biblioteką i panią Nadiją, włączyły się także nauczycielki: Barbara Franc ze SP nr 2 w Twardogórze, Anna Proć z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jarosława Iwaszkiewicza w Twardogórze i Małgorzata Śniegulska ze SP w Goszczu.

Na ogłoszony przez bibliotekę konkurs plastyczny „Francuskie krajobrazy” wpłynęły 53 prace z miejscowych szkół i świetlic środowiskowych. Jury konkursowe w składzie: Joanna Chomiuk, Hanna Franc i Ola Maria Kirchmann przyznało uczestnikom konkursu nagrody i wyróżnienia.

W kategorii przedszkolaków pierwszą nagrodę Mikołajowi Matusiakowi z zerówki z Miejskiego Przedszkola w Twardogórze.

W kategorii uczniów klas I-III szkół podstawowych pierwszą nagrodę Martynie Piskozub, drugą Martynie Grzesiak, a trzecią Adrianowi Duczmalowi ze SP nr 1 w Twardogórze.

Wyróżnienia w tej kategorii wiekowej przyznano Piotrowi Początkowi ze SP nr 3, Alicji Ciosek z Goszcza, Jakubowi Żakowi i Marcie Wajdzie z „jedynki”.

Wśród uczniów klas IV-VI szkół podstawowych pierwszą nagrodę Julianowi Kałandziakowi ze SP w Goszczu, drugą Anicie Kocembie ze Świetlicy Środowiskowej w Sosnówce, trzecią Natalii Madalińskiej z Goszcza, natomiast wyróżnienia Karolinie Wojciechowskiej ze Świetlicy Środowiskowej w Goszcu i Aleksandrze Pelc ze SP w Goszczu.

W kategorii gimnazjalistów pierwszą nagrodę Marcie Fuss, drugą Magdalenie Gołuch z Gimnazjum nr 1 w Twardogórze, a trzecią Natalii Łuczak z Gimnazjum nr 2. Wyróżnienia przyznano Klaudii Kopeć i Magdalenie Cudzanowskiej z Gimnazjum nr 1.

Nagrodę Biblioteki otrzymała Olga Barańska ze SP nr 1 w Twardogórze.

Laureaci konkursu odebrali nagrody książkowe ufundowane przez bibliotekę z rąk jurorki Hanny Franc.

Na imprezę o Francji złożyły się ponadto: pokaz multimedialny przygotowany przez uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jarosława Iwaszkiewicza w Twardogórze (Annę Pasternak, Martynę Słowińską, Kingę Gierus, Natalię Piętę, Patryka Gląbę i Jakuba Wlazło) pod kierunkiem nauczycielki Anny Proć, fragmenty przedstawienia „Dzwonnik z Notre Dame” przygotowanego przez Nadiję Łomanową-Barańską i Małgorzatę Śniegulską, w wykonaniu uczniów SP w Goszczu, „konferencja prasowa” z młodymi aktorami z „Dzwonnika z Notre Dame” oraz quiz o Francji, w którym zwyciężyła Marta Obiegło ze SP w Goszczu, przygotowane przez bibliotekarkę Martę Mazepę, specjały kuchni francuskiej Anny Proć i Nadiji Łomanowej-Barańskiej, pokaz tańca dworskiego Rex przygotowany przez Barbarę Franc i zaprezentowany przez cztery uczennice ze SP nr 2 w Twardogórze, a także piosenka francuska, zabawy ruchowe i nauka podstawowych zwrotów w języku francuskim prowadzone przez Nadiję Łomanową-Barańską.

Po ponad dwóch godzinach wspólnych zabaw, wszyscy byli zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i dlatego chętnie zadeklarowali udział w przyszłorocznym bibliotecznym spotkaniu z krajami Unii Europejskiej, które będzie poświęcone Włochom.