Pozabudżetowe źródła pozyskiwania środków/ 2012

Pozabudżetowe źródła pozyskiwania środków na bieżącą działalność/2012 r.

Udział w programach :
– Program Rozwoju Bibliotek
– Program ”Działaj Lokalnie VII” ( grant kulturalna i sportowa integracja międzypokoleniowa)
– Akademia Orange dla Bibliotek
– Literatura i Czytelnictwo – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek w ramach Programu Biblioteki Narodowej
– Biblioteka + ( szkolenia bibliotekarzy)
– Kampania społeczna ”Cała Polska czyta dzieciom ”

Grant pn. ”Kulturalna i sportowa integracja międzypokoleniowa” służył twórczemu spędzaniu wolnego czasu i wspólnej zabawie dorosłych, młodzieży i dzieci. W ramach grantu odbył się plener malarski na terenie parku przypałacowego w Goszczu pn. ”Bliskie Pejzaże”. Prace z pleneru zostały wystawiony w bibliotece głównej oraz na filiach. Seniorzy i dzieci więzi udział również w wirtualnym konkursie ”Rozgrzewka przed Euro”. W ramach tego grantu odbyły się również spotkania z poetami: Bolesławem Grobelnym w Goszczu, Księdzem Leonardem Wilczyńskim w Grabownie Wielkim. Dla mieszkańców gminy zorganizowany został spacer z kijkami Nord Walking połączony z praktycznym kursem poprawnego chodzenia, prowadzony przez wykwalifikowanego instruktora po twardogórskich lasach. Filie w Goszczu i w Grabownie Wielkim zorganizowały muzyczne spotkania pn. ”Muzyka łączy pokolenia”, w której wzięli udział dorośli i młodzież. Każda grupa miała możliwość zaśpiewania i podzielenia się swoimi doświadczeniami, pasjami . W oddziale dla dzieci w Twardogórze odbyło się spotkanie z logopedą – biblioterapeutką Iwona Podlasińską w którym brali udział dzieci i dziadkowie. Każdemu z wymienionych działań towarzyszyły tematyczne wystawy książkowe. Projekt promował współprace międzypokoleniową, przekazywanie wspólnych doświadczeń i pasji. Pokazywał seniorów, którzy prowadzą aktywny tryb życia, łamią stereotypy na temat starości oraz edukowanie młodego pokolenia i ich chęć dzielenia się wiedzą z nowych technologii.
Koszt dofinansowania projektu ”Działaj Lokalnie VII” wyniósł 3.942 zł., realizacja
1.06.2012-31.10.2012 r.

Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla Bibliotek – na podstawie scenariuszy Akademii, odbywają się zajęcia dla dzieci i młodzieży na temat bezpieczeństwa w sieci. Prowadzone są również kursy dla emerytów z zakresu obsługi komputera i posługiwania się Internetem. Biblioteka poprzez ten program ma darmowy dostęp do internetu celem którego jest promowanie nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży oraz seniorów.
Kwota dotacji wyniosła 2.591,91 zł., realizowana za 01.01.2012-31.07.2012r.

Zakup nowości wydawniczych dla biblioteki w ramach Programu Biblioteki Narodowej ”Promocja czytelnictwa” – dotacja wyniosła 8.700 zł( tym z przeznaczeniem dla dzieci 2.900 zł),