Pomysł na wiosnę… jesienią życia

img_1214„Nareszcie nadszedł czas, żeby zająć się tym, co tak naprawdę zawsze chciałeś robić, kiedy już dorośniesz”.

Taką zasadą kierowała się grupa emerytów z Twardogóry, którzy uznali, że posiadają takie zasoby sił, energii i entuzjazmu, i nareszcie tyle czasu wolnego, żeby zamiast rozpamiętywać to co było i wsłuchiwać się w swój organizm, czy jeszcze sprawnie działa i czy jakaś jego część nie szwankuje, zrobić coś i dla siebie i dla innych. Postanowili utworzyć Klub Seniora, ośrodek życia kulturalno – oświatowego, towarzyskiego i wypoczynku oraz zainteresowań i aktywizacji kulturalno – oświatowej. Za priorytet działalności Klubu przyjęli szeroko pojętą aktywizację i integrację seniorów, osób nieaktywnych zawodowo czy samotnych z terenu miasta i gminy Twardogóra. Swoim pomysłem podzielili się z pracownicami Biblioteki Publicznej w Twardogórze i trafili na ogromną życzliwość i wsparcie dyrektora biblioteki Beaty Pięty, oraz Pauliny Nawrot bibliotekarki z działu dla dorosłych.

Dzięki temu w poniedziałek 18 lutego br. w bibliotecznej czytelni odbyło się zebranie założycielskie Klubu Seniora, podczas którego ukonstytuowano Klub poprzez zatwierdzenie regulaminu oraz wytyczono główne kierunki jego działalności. Członkowie Klubu dokonali wyboru jego przedstawicieli przewodniczącą została Aleksandra Dwornikowska, skarbnikiem Janina Januszkiewicz, a sekretarzem i osobą prowadzącą kronikę Zofia Szczepaniak Głównym celem Klubu jest prowadzenie działalności integracyjnej, kulturalnej i turystycznej, a w szczególności:

• rozwijanie różnorodnych form życia kulturalno-oświatowego, towarzyskiego i wypoczynku osób starszych oraz rozbudzanie ich zainteresowań i potrzeb,

• organizowanie działań, które sprzyjać będą zachowaniu zdrowia i sprawności fizycznej,

• organizowanie wypoczynku i imprez kulturalno-oświatowych dostosowanych do zainteresowań członków,

• rozwijanie zainteresowań i potrzeb kulturalnych poprzez organizowanie odczytów, pogadanek, zespołów amatorskich i kół zainteresowań,

• realizację projektów tematycznych i innych form aktywności,

• stworzenia warunków sprzyjających integracji z dziećmi i młodzieżą.

W trakcie zebrania ustalono dwa pilotażowe kierunki działalności Klubu:

• Dyskusyjny Klub Książki, zostanie powołany na zebraniu we środę 6 marca br.o godz. 11.00, w siedzibie Biblioteki Publicznej w Twardogórze przy ulicy Wielkopolskiej 11.

• Udział w konkursie wspierającym działania osób starszych na rzecz otoczenia i promującym współpracę międzypokoleniową „Seniorzy w akcji”. Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach programu Uniwersytety Trzeciego Wieku Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Kwestie innych form działalności Klubu pozostawiono otwartą, będzie uzależniona od potrzeb oraz inicjatywy jego członków.

Ustalono, że Klub realizuje swoje zadania we współpracy ze środowiskiem lokalnym poprzez współpracę z organami administracji publicznej, instytucjami oświatowymi, placówkami kulturalnymi oraz z innymi klubami i kołami regionalnymi o charakterze społeczno–kulturalnym, a w jego działalności należy uwzględnić interesujące i różnorodne formy pracy zmierzające do tego, aby każdy członek klubu mógł zaspokoić swoje indywidualne potrzeby kulturalne. Klub będzie dążyć jednocześnie do zaangażowania w swoją działalność jak najszerszego grona emerytów i rencistów oraz innych członków.

Uczestnicy zebrania jednogłośnie uznali, że wiek emerytalny po to jest nam dany, by realizować niespełnione plany, więc nie ma co patrzeć na swą kartę zdrowia, tylko łykać życie i się delektować. Co prawda z upływem lat życie nie staje się łatwiejsze, ale może się stać pełniejsze i piękniejsze, więc jeżeli kochasz życie, nie trać czasu, bo z czasu składa się życie.

Zofia Szczepaniak