Podsumowanie projektu „Jestem online! A jaka jest Twoja supermoc?”

We wrześniu i październiku twardogórska biblioteka realizowała projekt  „Jestem online! A jaka jest Twoja supermoc?”.

W ramach konkursu grantowego placówka otrzymała 10 tys. zł dofinansowania na działania związane z realizacją projektu. Został zakupiony jeden laptop oraz  zmodernizowano  4  inne laptopy, które wymagały unowocześnienia.  Sprzęt ten służył uczestnikom projektu podczas prowadzonych zajęć warsztatowych. Obywały się one w czytelni internetowej oraz w filii w Goszczu. Łącznie w projekcie wzięło udział 50 osób, które zdobyły nowe kompetencje z zakresu podstawowej obsługi smartfona, bezpieczeństwa w sieci, zakupów i bankowości online. Zorganizowano również warsztaty z bezpieczeństwa online z Panią Agnieszką Bujałą – autorką książki „Jak nie dać się oszukać w Internecie?”. Seniorzy uczyli się jak zabezpieczać konto email oraz profil FB uwierzytelnieniem dwuskładnikowym.  Dowiedzieli się czym jest phishing, jedna z najpopularniejszych metod oszustwa internetowego i jak postępować z takimi zagrożeniami. Projekt miał na celu poszerzenie kompetencji cyfrowych w korzystaniu z e-usług, które są coraz bardziej powszechne. Biblioteka, w porozumieniu z Gminą Twardogóra, zorganizowała zajęcia dotyczące praktycznego wykorzystania profilu zaufanego. O tym jak korzystać z eboi – czyli Elektronicznego Biura Obsługi Interesanta Gminy Twardogóra informował Pan Wojciech Urbaniak z Urzędu Miasta.  Pani Aleksandra Kaptur poprowadziła warsztat na temat aplikacji mObywatel  i o tym, jak z niej korzystać. Były to intensywne dwa miesiące nauki dla seniorów. Koniec projektu nie oznacza jednak zakończenia edukacji cyfrowej. Biblioteka zaprasza seniorów z naszej gminy na bezpłatne warsztaty, podczas których będzie można nauczyć się obsługi smartfonu, komputera i korzystania z sieci.