Pluszowe misie w Bibliotece w Goszczu

Pluszowe misie w Bibliotece w GoszczuW przeddzień Światowego Dnia Pluszowego Misia goszczańską bibliotekę odwiedziły dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Goszczu. Wszystkie dzieci przyniosły swoje ulubione, niezastąpione przy zasypianiu przytulanki –Pluszowe Miśki. Były to misie rożnej wielkości i różnego koloru, w czapeczkach, ubrankach, uśmiechnięte i smutne, towarzysze zabawy, i powiernicy największych dziecięcych sekretów i tajemnic.

W bibliotece przedszkolaki dowiedziały się, że Światowy Dnia Pluszowego Misia ustanowiono w 2002 roku, w setną rocznicę powstania maskotki. Pewnego dnia w 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka. Kiedy prezydent ujrzał przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie. Rysunek ten stał się dla sklepikarza z Brooklynu Morrisa Mitchoma inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta.
Dzieci, które przyszły do biblioteki, opowiadały historię pochodzenia swoich misiów, od kogo je dostały i kiedy, a także gdzie były kupione i z jakiej okazji. Był też czas na słuchanie bajki o Kubusiu Puchatku, o tym jak szukał miodu wśród swoich przyjaciół, na oglądanie wystawy książeczek o wszelakich misiach na świecie i śpiewanie piosenki o misiach.