Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

Pierwsze spotkanie „Klubu astronomicznego” w Roku Heweliusza.

Pierwsze spotkanie Wraz z nowym rokiem ruszyły w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze kolejne spotkania „Klubu Astronomicznego”. Wykład pod tytułem „Jak nie zgubić się we Wszechświecie” poprowadził Henryk Krygiel. Na spotkanie przyszli tradycyjnie gimnazjaliści pod opieką fizyków Zofii Jelonek i Antoniego Oczkowskiego, a także młodzież z Kółka geograficznego pod opieką Ludmiły Szymanek.

Pan Henryk przypomniał, że na mocy Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 grudnia 2010 r. rok 2011 obchodzony jest jako Rok Jana Heweliusza, wybitnego gdańskiego astronoma.
Słuchacze piątkowego wykładu zostali zapoznani z określaniem jasności gwiazd według specjalnej skali – magnitudo. Według skali tej Słońce ma jasność -26 magnitudo, Księżyc w pełni świeci z jasnością -12,8 m, przy bardzo dobrych warunkach pogodowych zobaczymy gołym okiem gwiazdy świecące z jasnością +6 m, natomiast zasięg teleskopu kosmicznego Hubble’a to +28 magnitudo.
Położenie gwiazd określa się według układu współrzędnych równikowych, bądź według układu współrzędnych horyzontalnych. Aby nauczyć się korzystać z map nieba młodzi ludzie pracowali na fragmencie przedstawiającym gwiazdozbiór Oriona, określali położenie gwiazd, zwracali uwagę na jasność gwiazd wchodzących w skład konstelacji. Później uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć na slajdzie gwiazdozbiory nieba zimowego na półkuli północnej.
Na koniec spotkania wszyscy oglądali zdjęcia przedstawiające Królewskie Obserwatorium w Greenwich, jego budynki, słynny południk zero, a także eksponaty prezentowane tam zwiedzającym. A na deser pan Henryk pokazał młodym zarejestrowane przez jego prywatną stację obserwacyjną spadanie bolidu.
Na kolejną pogadanka astronomiczną zapraszamy do Biblioteki 11 marca br. o godzinie 16.30, jej tytuł to „Księżyc z bliska”.

Galeria

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up