Pasowanie na czytelnika w goszczańskiej bibliotece

img_0490dW piątek 11 maja w Bibliotece Publicznej w Goszczu odbyło się uroczyste PASOWANIE NA CZYTELNIKA, uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Goszczu.

Tego dnia uczniowie przyszli odświętnie ubrani w pełnej gali wraz z wychowawczynią panią Lidią Wróbel. Pierwszoklasiści po przywitaniu zostali oprowadzeni po bibliotece, dowiedzieli się czym różni się biblioteka od księgarni, jak wymawiać słowo „biblioteka”, co to oznacza (biblio-książka i teka-przechowywanie), jakie są książki, dla kogo i gdzie się znajdują książeczki dla dzieci. Następnie w czytelni bibliotecznej został przedstawiony montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów pod przewodnictwem wychowawczyni. W montażu znalazły się Prośby Książki oraz Przyrzeczenie, które złożyli uczniowie przez podniesienie dwóch paluszków.

Trwając w uroczystym nastroju, wychowawczyni kolejno wyczytywała uczniów, a bibliotekarka pasowała dotykając ich ramienia książką.

Następnie każdy z osobna maczał paluszek wskazujący w czerwonym tuszu, stawiał pieczątkę przy swoim nazwisku wywieszonym na planszy. W końcowej części spotkania wszyscy zostali zapisani w poczet czytelników i każdy mógł sobie wybrać samodzielnie książeczkę, z którą potem pomaszerował do szkoły.

Na zakończenie była jeszcze piękna piosenka o bibliotece i książkach, gromkie oklaski, prezenty w formie zakładek informujących o godzinach otwarcia biblioteki, wspólne zdjęcia oraz słodycze i podziękowania.