Parowozy w obiektywie Marka Malczyszyna

img_1-62Po wykładzie astro młodzież miała okazję spotkać się z jeszcze jednym twardogórskim pasjonatem, fotografikiem Markiem Malczyszynem. W piątek 15 listopada otwarto bowiem w Bibliotece Publicznej wystawę „Parowozy w obiektywie Marka Malczyszyna”.

Wystawa składająca się z 54 fotografii barwnych i czarno-białych powstawała w ciągu pięciu lat. To lata podróży pana Marka do Wolsztyna, Chabówki i Jaworzyny Śląskiej, miejsc, w których znajdują się muzea, parowozownie i odbywają imprezy prezentujące stare lokomotywy. To udziały we wdzięcznych „pogoniach za parowozem” i ciągłe śledzenie na internecie co też dzieje się w świecie „pod parą”. Pan Marek bywa nie tylko w miejscach wszystkim znanych, ma także w swoim dorobku takie znaleziska jak zarośnięte chaszczami parowozy w Nysie, czasem zdarza mu się jednak odnaleźć parowóz, który kiedyś prezentował się nienadzwyczajnie, a dziś w całej krasie prezentuje swoje wdzięki w Sosnowcu. Na wystawie nie zabrakło również fotografii wąskotorówki z Krośnic, „pociągu do nieba” i symbolu duszpasterstwa kolejarzy z Wrocławia. Być może pasją pana Marka zarażą się młodzi ludzie, bo chociaż świat parowozów swoje lata świetności ma już za sobą, to wciąż ma w sobie wiele uroku i „pary”.