Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

Ostatni przed wakacjami wykład ASTRO

img_37-2Ostatni przedwakacyjny wykład Koła Astronomicznego odbył się w piątek 17 maja. Pogadankę na temat „Lokalnej Grupy Galaktyk” poprowadził astroamator Henryk Krygiel.

Lokalna Grupa Galaktyk, do której zaliczana jest także nasza Droga Mleczna, leży na peryferiach Supergromady Lokalnej zwanej też Supergromadą w Pannie. Sąsiadami Supergromady w Pannie są: Supergromada w Hydrze, Herkulesie, Centaurze, Perseuszu-Rybach oraz Pawiu-Indianinie. Obok Drogi Mlecznej w skład Grupy Lokalnej wchodzą także Galaktyka Andromedy, Trójkąta oraz około 50 mniejszych galaktyk. Galaktyki Grupy Lokalnej tworzą system połączony siłą grawitacji i poruszają się przez kosmos jako jedna całość, w odróżnieniu od innych galaktyk, które oddalają się od nas (prawo Hubble’a). Grupa Lokalna nie jest odizolowana w kosmosie, oddziałują na nią sąsiednie grupy galaktyk. W przypadkach skrajnych nie jest łatwo określić, czy dana galaktyka należy do naszej grupy lokalnej. Co więcej, wiele z galaktyk karłowatych należących do tej grupy pozostaje zapewne nadal nieodkrytych, ze względu na ich małą jasność. W przypadku galaktyk położonych na niebie w tzw. strefie unikania (w płaszczyźnie Drogi Mlecznej) obserwacje komplikuje czy wręcz uniemożliwia duża ilość gwiazd i pyłu. Grupa Lokalna znajduje się w otoczeniu pięciu innych grup galaktyk: grupy Maffei, M81, M94, M83 i grupy w Rzeźbiarzu. W przeszłości Grupa Lokalna wraz z grupą Maffei oraz grupą w Rzeźbiarzu mogły tworzyć jedną gromadę galaktyk. Pod koniec wykładu nie zabrakło aktualności z majowego nieba: od 19 kwietnia do 28 maja możemy obserwować meteory z roju Eta Aquarydów, swoje maksimum rój miał między 3, a 10 maja; na przełomie marca i kwietnia maksimum swojego blasku osiągnęła kometa Lemmon (C/2012 F6), niestety gołym okiem widoczna tylko dla obserwatorów z półkuli południowej, ale my na majowym niebie ciągle możemy obserwować planety poranne i wieczorne oraz gwiazdozbiory letnie.

Życząc młodym ludziom ciekawych i bezpiecznych wakacji, pan Henryk zaprezentował całkiem kosmiczne widoki prosto z ziemskiego ogrodu botanicznego kaktusów na wybrzeżu Costa Brava.

Galeria


Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up